Citat:
Ursprungligen postat av
SergeantPrepper
Synd att det inte även gällde eritreansvinet som högg ihjäl två personer på IKEA bara för att dom såg svenska ut.
Håller med om att det är helt sinnessjukt att Stefan Löfven åker med omedelbar verkan för att sörja döda blattar och fördöma rasistvåldet,men efter IKEA häll fanskapet käften.
Stefan Löfven du äcklar mig mer än eritreanajäveln själv,just för att du säger "Allas lika värde" och "Vi vill inte ha ett vi och dom samhälle" men agerar som du gör.
Ät skit jävla skurk till stadsminister.
Inga sympatier från mig till Trollhättan...mer än till gärningsmannens föräldrar.
Behandla svensken som lika värd så säger jag annat men inte idag.
Over and out!
Officiellt kommer det att förklaras med att detta var på en skola och drabbade barn, men vi vet alla vad som är den egentliga orsaken. Det
spelar roll vem som blir angripen och vem som är förövare. Hade fallet varit omvänt, det vill säga en svensk som attackerade två invandrare på IKEA, och en invandrare som attackerade svenska barn, hade naturligtvis Löfvens reaktion också varit det omvända.
Invandrare ses som utsatta i samhället. I vissa fall stämmer det, men i de flesta fall är det oerhört överdrivet. I många fall är det till och med fördel att vara invandrare i Sverige.