Citat:
Ursprungligen postat av
Grandioso
Det är väl inte helt osannolikt att vederbörande råkat på syn på LH när hon kom susande fram
på sin moped på väg till jobbet. Och fantasier av det mindre smickrande slaget som
funnits där av och till och kanske på slutet blivit alltmer påträngande, alltmer hetsande
honom, växte nu ut till något mer än så; där uppenbarade sig en möjlighet till förverkligande
som sköt fart på pulsslagen. Skulle han...? Ja, varför inte? Chansen kom kanske aldrig
tillbaka. Om allt gick hans väg. Hon, just hon, ensam kvar där på kvällen. Vad det
lockade och pockade.
Risker skulle tas. Hänsyn vika. För nu var han i sina länge närda, väl underhållna fantasiers våld.
Nu gällde bara ett. En enda sak. Den gick bara inte motstå.
Han skulle ta chansen. Om den kom i aftonen.
Och det gjorde den.
Det som inte nämnts speciellt i tråden är MGM och hans personlighet. Han är gästarbetare, ytterst liten krets ikring honom i Sverige. Hade han varit Svensk medborgare och typ född här så hade en mängd info kommit om uppväxt, skola, arbete, vänkrets etc.
Men det finns inte av första anledningen, gästarbetare och de enda som uttalat sig är släktingar och arbetsgivaren AJ. Kan nog tänka mig att länsman har borrat djupt i personen NB för att få en bild av figuren som nekar i sten. Få en bild av hierarkin i familjen mm.
Intressant om de gått igenom allas datorer (högst sannolikt) för där kan man hitta svar som kan vara av intresse. Att de dammsugit mobiler mm är då helt säkert och där vet vi nada, precis liksom datorer och intressen, kommunikation mm. FUP kan innehålla svar på sådana frågor som kan ge en bild om vem personen är som döljer sig bakom initialerna NB.