Citat:
FAKTA:
Ensamkommande flyktingar
■ Det är kommunerna som har ansvaret för ensamkommande barn och ungdomar. De ska utse en gode man som för barnets talan och bevakar dess intressen. De ska också ordna boende och skola, och socialtjänsten har det övergripande ansvaret att allt fungerar.
■ Ensamkommande har samma rätt till sjuk- och tandvård som alla andra barn i Sverige, och får gå på kontroller när de kommer hit.
■ Migrationsverket betalar ut en dagersättning på 24 kronor per dag till asylsökande. De betalas ut till gode man. Utöver det är det möjligt att bland annat ansöka om klädbidrag och bidrag för glasögon.
■ Hittills har det kommer över 16 000 ensamkommande barn och ungdomar. Av dem är cirka hälften från Afghanistan.
■ Handläggningstiden är i snitt 202 dagar.
■ Av de avgjorda ärendena har 75 procent fått uppehållstillstånd. Av dem från Afghanistan har 80 procent fått uppehållstillstånd.
Källa: Migrationsverket
Notera även undanhållandet av information i GPs så kallade faktaruta. Kostar ensamkommande ungdomar alltså bara 24 kronor om dagen?
Relevant fakta är att ensankommande ungdomar kostar 3000 - 6000 kronor per dygn. En till två miljoner per ungdom och år. Gånger 16 000 blir det 16 till 32 miljarder, bara för de som hittills kommit i år. 32 miljarder är ungefär lika mycket som Migrationsverkets totala budget för året.
GPs skribent vill skapa en berättelse. Berättelsen skapar sedan verkligheten. Vad verkligheten berättar om verkligheten, är däremot inte intressant.