Citat:
Ursprungligen postat av
baso80
Jag har länge tyckte att politiker ska se över ränteavdrag/flyttskatt etc. Men nåt man har lärt sig i alla dessa år av att hängt med denna karusell att majoriteten av politikerna kommer göra allt för att hålla efterfrågan/utbud på en sån nivå att det inte blir scenarion som du beskriver med 5% ränta och slopat ränteavdrag och fler åtgärder på det.
En sak är säker iaf. Det finns ingen politisk majoritet för att krascha bostadsmarknaden. Man kan inte drämma till med borttaget ränteavdrag och höjt amorteringskrav/bolånetak utan att det får negativa konsekvenser.
Citat:
Ursprungligen postat av
baso80
De borde såklart ha slopat ränteavdraget för längesen men nu kommer man vänta på amorteringskravet som i praktiken redan är i bruk, sedan kommer Riksbanken med första räntehöjningen och då kommer priserna att bromsa och politiker kommer att vara nöjda med det.
Nej priserna behöver inte gå ner för att räntan går upp. Går räntan upp är det att betrakta som ett tecken på att ekonomin går bättre, inte sämre.
Citat:
Ursprungligen postat av
baso80
Inga åtgärder kommer att göras om politiker ens anar att det påverkar priserna. Deras passivitet och vilja att hålla bolånegruppen om ryggen har varit känt länge nu.
Det handlar inte bara om bolånetageres ekonomi. Det handlar om allas, eftersom ränteavdrag påverkar alla typer av lån som exempelvis SMS-lån, bil/båtlån, konsumtionslån osv.
Börjar folk att konsumera mindre ökar arbetslösheten och det kostar mer än det smakar att införa något sådant för snabbt. Lägg till ett höjt bolånetak och hårdare amorteringskrav på det och vi är riktigt illa ute. Detta vet politikerna om (utom VPK och MP), så därför vågar de inte göra för mycket på en gång.
Citat:
Ursprungligen postat av
baso80
Så det är dags att måla upp rimliga scenarion. Det enda rimliga nu är att ränehöjningen sätter stopp för prisökningen som når en platå för att sen vända nedåt när räntan fortsätter upp. Sen står 10 åringen på 3-nånting så att man kan snarare diskutera om vad man tror händer med priserna när räntan når säg 2 procent för att ta något i "närtid".
Allt hänger på vad som finns på utbudssidan och betalningsviljan och där byggs det inte i närheten av det som skulle behövas just nu. Räntehöjningar betyder att ekonomin går bättre och att folk fått mer i plånboken så det kan komma att balansera priserna på bostäder framöver i takt med att räntan stiger.
Citat:
Ursprungligen postat av
baso80
Jag tror och gissar personligen på en dipp på säg 20% vid 2 procent.
Det tror jag inte en sekund på. Inte med det dåliga utbud som nu finns och den låga nyproduktionstakten.
Tvärtom tror jag på en prisökning i nyproduktionssegmentet efter de nya amorteringskraven träder i kraft.