Citat:
Ursprungligen postat av
14thInt
Jag har varit inne på det tidigare utan reaktion. Vad hände på mötet med partiexpeditionen? Han var ju omvittnat extremt upprörd enligt Birgitta Dahl. Det kan knappast varit en ramträff under morgonens tennis. Enda alternativet är Bagdad-Bob. Men vi vet alla att akut upprördhet släpper efter hand.
Mest troligt är det därför att något under fondmötet gör honom upprörd. Det vill säga att han inte fått som han velat eller blivit varnad om något. I den indiciekedjan ligger sedan kommentaren vid fotograferingen under eftermiddagen om att man aldrig vet som vad väntar därute. Han avstår i handling från att visa sig i fönstret. Begreppet fond får de flesta att associera till Löntagarfonderna. En alternativ förklaring är en partifond.
De två sista samtalen är med Toresson och Aspling. En partisekreterare och en fd som dessutom varit OP mentor. SA definitivt SB. BT mycket troligt också.
Granduppgifterna om ett annat upprört samtal med okänd man.
Därför kan en rimlig hypotes vara att OP meddelat sin avsikt att stänga ned något partianknutet som fick andra att handla.
Olika rykten har florerat.
Olof Palmes sakkunniga medarbetare,
Inga-Lena Vallin, berättar att Palme varit upprörd över att han inte hittat en prototyp av en höftledsprotes han ville visa henne. Vallin mamma stod inför en höftledsoperation. Kan tyckas att inte är något att vara förbannad för. Hon beskriver detta i
Stig Edlings dokumentär.
Inom polishuset har ett rykte gjort gällande att
Bagdad-Bob skulle trängt sig in hos Olof Palme vid fredagsförmiddagens möte. Detta motsägs i
Mats Ekmans bok "Uppdrag från Bagdad" där mötet var förutbestämt,
Hans Dahlgren och en handläggare från UD deltog och stämningen beskrivs inte som hätsk.
Fondmötet ska ha varit med folk från partiexpeditionen. Märkligt nog har dessa aldrig berättat om detta i offentligheten, i varje fall har jag inte sett några uppgifter. Skulle vara intressant att veta om mötet var förutbestämt sedan länge eller om det hade samband med turbulensen på börsen dagen innan MOP.
Finns fortfarande folk i livet som med sina iakttagelser skulle kunna kasta ljus över OPs sista dag i livet.