Citat:
Ursprungligen postat av
Ratoz
Frågeställningen är knasig. Om folk använder ett ord på ett typiskt sätt är det per definition inte längre fel.
Att Svenska Akademin inte hänger med ibland är naturligt. De måste som en konsekvens av sin verksamhetsbeskrivning återge hur språk redan används. Med andra ord förändringen i folkmun kommer först, inte noteringen i SAOL.
Nu är det sannolikt så att de »förändringar« du och andra hänvisar till, inte är allomfattande. SAOL beskriver standardspråket och idiolekter, dialekter, sociolekter, kronolekter med flera är avvikelser från standardspråket. SAOL kan ju inte förändra standardspråket bara för att ett antal människor börjar använda vissa ord på ett egenartat sätt. Det är väl normalt så att SAOL återspeglar genomgripande förändringar och ändrade betydelser inom ramen för cirka 100 år.
Först noteras ett ordet används på annat sätt, sedan blir det en bibetydelse och slutligen kan ordets gamla betydelse anges som föråldrad.