Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Dina resonemang är varken logiska eller speciellt faktabaserad.
Då borde det vara enkelt att med fakta och logik smula sönder de. Men det ser vi inte hända. (Tro mig jag skulle skamset notera det omgående).
Det är väl simora som försöker ibland, men simora står för långt till vänster och får problem med verkligheten.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Att du och dina bekanta inte är särskilt kredittunga är ointressant sett till tråden.
Det blev väldigt mycket "goddag yxskaft" över det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Det som däremot är intressant är en extremt snabbt ökande skuldsättningskvot främst i storstäder och huvudstaden.
Det blir så när staten måste sänka räntan. Då sjunker boendekostnaden.
Och räntan sänker den för att sänka reallönerna så näringslivet ska gå runt och arbetslösheten minska.
Allt detta för att ni gett facket rätt att skapa arbetslöshet.
De som klagar över höga priser, för låg ränta, och för hög skuldsättning borde då vilja avväpna facket och ha fri lönesättning. Då skulle inte bostadspriserna rusa iväg så mycket.
Men förmågan till logiskt och konsekvent tänkande är inte så hög hos de som klagar över höga priser och hög skuldsättning. Allt som oftast vill ni ha kvar fackets rätt att skapa arbetslöshet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Att vi är i en bubbla är glasklart.
Då har du ett sätt att mäta upp den?