Citat:
Ursprungligen postat av
KickAss-1337
This
Tja, Oppigårds har t ex sin Thurbo Dubbel IPA som jag tycker är bra fortfarande, andra öl bör intas med skepsis då jag inte tycker de haft alla hästar hemma på senaste. Poppels har en APA som jag gillar skarpt, brukar finnas på de flesta bolag med. Beerbliotek kan vara svårare att få tag på, om du inte har tillgång till väl valda ölpubar vill säga. De gör exempelvis en saison och en BW som är mycket bra. Dugges kan också vara svåra att hitta de roligare grejerna ifrån men dit räknas t ex High Five och Tropic Thunder som släpps på fredag imo
Mina favoriter med Oppigårds är thurbo double ipa, thurbo stout och Amarillo. Sen finns det ett par jag inte druckit från dem och nån jag glömt smaken på för det var så länge sen. Tycker bättre om India Ale från Nils Oscar än Oppigårds Indian tribute. Fann indian tribute, vet inte om det är rätt ord... "obalanserad" (?). Kanske fel ord, men nåt som inte går hem helt där hos mig. Gillade den mer förut. Bolaget släpper tydligen en ny imorgon från Oppigårds enligt bolagets hemsida, Lavish Ipa. Den skall bli intressant att smaka, snygg etikett
Citat:
Ursprungligen postat av
GusFring
Drack denna nyligen:
http://www.systembolaget.se/dryck/ol...thwold-1144415
Riktigt fin. En av de bästa IPA jag druckit hittils. Kanske hittar ännu bättre när jag druckit fler, även om det känns osannolikt just nu.

Citat:
Ursprungligen postat av
staylucky
Really? Den är väl verkligen inget speciellt? Finns massor av bättre IPA därute. Det är min ödmjuka åsikt

Tyckte inte alls den var något speciell när jag drack den ovan länkade ölen igen. Lustigt det där. Hänt flera gånger, tycker en öl är fantastisk första gången sen när man provat den igen är det verkligen inget speciellt med den. Brewdog Punk IPA är ett annat exempel på det. Kanske är att man hittar bättre och att smaklökar utvecklas. De tips jag fick i tråden och som jag testat: Modus Hoperandi, Ballast Point Sculpin, Omnipollo Nebuchadnezzar och Founders Centennial var och är definitivt bättre.