Citat:
Ursprungligen postat av
Pung
Väldigt fascinerande. Närmast uppslag för en ordentlig studie. Tesen är alltså att val tenderar att bli jämna. Jag har inga siffror på att det är så, men spontant känns det som att du har rätt.
Alla valutgångar jag kan komma på brukar faktiskt bli någorlunda jämna. Om någon vinner med 60 mot 40 anses det vara rena jordskredssegern.
Om din tes stämmer betyder det att ett säkert sätt att få ett parti att närma sig 50% är att göra det till enda motalternativ till något annat. Den kollektiva, omedvetna strävan efter ständig politisk terrorbalansen kommer göra resten.
Det låter inte helt osannolikt att det en slags naturlag som DÖ triggat. I folkmedvetandet uppstod bilden av de som vill öka invandring och de som vill minska. Folket kommer naturligt dela sig i två för att skapa en gyllene medelväg.
Mekanismen är inte att väljarna fördelar sig mellan två stora partier eller block.
Mekanismen är att de två stora partierna/blocken strävar efter majoritet och positionerar sig så de ska kunna grabba det. Endast en brukar lyckas dock.
Ett exempel är när Göran Persson offererar enhetstaxa på dagis och grabbar åt sig borgerliga väljare, och vinner valet.
Ett annat är när Reinfeldt driver Alliansen så långt åt vänster att de grabbar åt sig över 50%.
För SD vs resten är det inte riktigt så. SD introducerar så att säga en ny ortogonal linje förutom den mer traditionella höger-vänsterlinjen. På den traditionella har SD positionerat sig i mitten och försöker grabba åt sig missnöjes röster längs den ortogonala, och inte stöta bort väljare genom att vara så neutrala i övrigt som möjligt.
Det SD får göra för att locka till sig väljare är att hålla sig neutrala på höger-vänsterlinjen, och röra sig mot mitten på invandringslinjen. Deras huvudvärk är om den egna invandringslinjen är tillräcklig.
De väljare som ligger nära mitten på invandringslinjen och SD skulle vilja grabba, kanske inte väljer SD bara för att dom lägger sig nära. Det finns ju andra frågor.
Det går naturligtvis att invända mot ovanstående. Framförallt starkt troende SD:are kommer att hävda att det finns en mängd frågor där SD är bäst. Men betraktar man detta från sidan så ser man lite bättre.