2015-09-03, 18:35
  #409
Medlem
Tack!
Han är tydligen kvar och har hunnit dra på sig en polisanmälan för hotelser mot en familj. Detta lades dock ner av polisen, tyvärr
Citera
2015-09-03, 19:03
  #410
Avstängd
Timeouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mesialt
Tack!
Han är tydligen kvar och har hunnit dra på sig en polisanmälan för hotelser mot en familj. Detta lades dock ner av polisen, tyvärr
Så slött av polisen. Dom borde titta på hans belastningsregister och ta itu med honom med hårdhandskarna innan det blir värre.
Hälsa familjen att dom kan begära överprövning av det beslutet och begära att det tas upp igen och då speciellt med tanke på hans belastningsregister.
http://www.aklagare.se/Aklagarens-ro.../Overprovning/
Citera
2015-09-04, 15:53
  #411
Avstängd
Timeouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mattej
Han har faktiskt 2 vänner nu
Den senast tillagda är väl antagligen ett framtida offer som han ska terrorisera både psykiskt och fysiskt.
Opppsss... någon har skrivit och varnat för Stalker-Bengt på hans sista profilbild. Han har lämnat öppet så vem som helst kan skriva på hans sida.

"Erik Johansson Att du inte skäms? Stalker-Bengt!!!"

På den äldre profilbilden står detta.
Raissaelsa Nagateka: Nice picture Mr.
Visa översättning
Gilla · Svara · den 11 augusti kl. 16:51

Erik Johansson: Stay away from this man. He is a women-beater!!!
Visa översättning
Gilla · Svara · 5 min

Erik Johansson: http://www.aftonbladet.se/nyheter/article20328580.ab

– Jag hade ingen chans...
AFTONBLADET.SE
Gilla · Svara · 4 min

Erik Johansson: Article about this man.
Visa översättning
Gilla · Svara · 4 min

Erik Johansson: (FB) Stalker - "Bengt"

Stalker - "Bengt" -...
FLASHBACK.ORG
Gilla · Svara · 3 min

Erik Johansson: A long thread about this man och the largest forum in Sweden. Use google translate to understand what it says.
Visa översättning
Gilla · Svara · 3 min

Edit: Och så var det raderat. Han är med och håller koll Bengt/Tommy/Nils.
__________________
Senast redigerad av Timeout 2015-09-04 kl. 16:16.
Citera
2015-09-05, 17:03
  #412
Avstängd
Timeouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hulda på Höjda
Varför får jag en känsla av psykopatvarning på den här mannen?

Det är alltid alla andras fel att.........
Jag har läst tillräckligt mycket psykologi för att se att det här är en psykopat med klara uttalade narcissistiska drag.
"Diagnosen 'Narcissistisk personlighetsstörning' är på väg att försvinna eftersom det handlar om psykopater, vidare läsning, se Narcissisten http://www.evah.org/html/narcissisten.htm

4. DEN SEXUELLE NARCISSISTEN är ofta hypersexuell (man eller kvinna). Pornografi, onani, incest rapporteras av hans “offer”. Vad som helst, vem som helst, ung, gammal, man/kvinna, är till för att tillfredställa honom. Den här besten tar vad som är tillgängligt. Kan ha en förkärlek för 'sado-masochistisk' sex. Eftersom han snabbt blir uttråkad så kräver han hela tiden alltmer avvikande stimulation. Hur som helst så existerar likväl ett annat beteende, den som undanhåller sex eller känslomässigt stöd.
Försvarsstrategi: Förvänta dig att den här typen kommer att degradera dig. Ge dig iväg från honom. Förvänta dig att han kommer att sprida lögner om din sexualitet, detta för att dölja sin egen.

5. DET ÄR INTE MITT FEL NARCISSISTEN Han tar aldrig ansvar för något. Han skyller på andra som sedan får 'städa upp' efter honom. En mästare på att projiciera.
Försvarsstrategi: Lär mer om projicering. Nappa inte då han börjar skylla på dig. Han har ställt till det för sig, låt honom också ”städa upp”.

6. DEN VÅLDSAMME NARCISSISTEN Hustrumisshandlare, Mördare, Seriemördare, Förföljare, Terrorist. Har problem med allt och alla. Han skriker och slår villt omkring sig och förgör/mördar eller använder andra som syndabockar, dessa i sin tur får agera som måltavlor för hans aggression eller hämnd. Han har en dålig impulskontroll. Orädd och utan skuldkänslor, visar också dåligt omdöme. Han förväntar sig att bli förråd, förödmjukad eller straffad, inbillar sig att han kommer att bli ”dumpad” eller avvisad så därför ”dumpar” eller avvisar han först för att få det hela ”överstökat”. Han kommer att terrorisera dig och vet med sig vilka "knappar" han skall trycka på för att få en reaktion. Han försöker få dig att se ut som om du har ”tappat kontrollen”. Oberäknelig och kan bli farlig. Han känner ingen ångest och visar ingen hänsyn.
Försvarsstrategi: Reta inte upp honom eller säg att du tänker ge dig av. Be om hjälp hos polisen eller något härbärge för kvinnor.
Läs mer här: http://www.evah.org/html/20_personlighets_drag.htm

Jag har bara ett enda råd till dom kvinnor och män som råkar ut för Stalker-Bengt. Han kommer aldrig att ändra på sig och hans lismande fasad spricker så fort han får er i sitt våld.
SPRING >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>!!!
__________________
Senast redigerad av Timeout 2015-09-05 kl. 17:26.
Citera
2015-09-07, 02:10
  #413
Avstängd
Timeouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mesialt
https://www.facebook.com/kalla.gottfridsson?fref=ts
Skulle svara på lite inlägg här men dom försvann troligen på grund av offtopic så nu känner jag mig lite tjatig här i tråden
Tänk på att hålla er till on topic. Åsikter om Bengt/Tommy/Nils ska det vara och era tankar runt honom och hans brott.

Men nu får faktiskt Bengt/Tommy/Nils ta och skärpa sig. Han har bytt bild på facebook till en bild på botanisten och trollmålaren Rolf Lidberg som är död sen 2005.
Fy för att skända hans minne så https://sv.wikipedia.org/wiki/Rolf_Lidberg
Han har snott bilden härifrån http://www.oppetarkiv.se/video/23607...h-hans-blommor

Det jag inte förstår när det gäller Bengt/Tommy/Nils är hur psykvården kan släppa ut honom gång på gång trots att han dömts flera gånger till vård. Han är ju omvittnat farlig för sin omgivning och borde sitta inspärrad för resten av livet på en låst avdelning.
Borde inte domstolen förstå efter alla domar på honom att någon frivillig vård inte fungerar? Han själv har ju ingen som helst sjukdomsinsikt och skyller ju bara allt på andra.
Hur många fler kvinnor och män ska få sina liv förstörda för att han får gå i frihet?
Citera
2015-09-07, 17:19
  #414
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sanningen54
Dom Tingsrätt, även där har du fel.
Den är även överklagad till hovrätt Stockholm.
Det är inte kriminellt att göra motstånd mot polisman.
Våldtäkt, du är ute och cyklar igen, det finns inga sådana i någon domstol alls, återigen hittar du på som ett litet barn vilket du är, inga vuxna skriver sån skit som du.
Hur mycket skadestånd får dessa 4 kvinnor, känner du till det?
Rattfylla, hur många åker dit för det per vecka?
Vi har ju Gunnar Åman Triangelgatan 25 A som blev av med sin behörighet för över 10 år sedan trotts det kör han bil på fyllan har på gatan där det finns fullt med barn som leker (varför har ingen av innevånarna), DET ÄR KRIMINELLT men det som Tommy gjort är inte kriminellt för allt är gjort under sjukdom vilket gör att han inte får fängelse utan vård öppen.
Tycker faktiskt synd om honom som råkat utför kvinnor som bara är ute efter pengar.
Ann-Britt hans första fru, Inga-Lill hans andra fru, varför jagar de honom som de en gång slängt ut?
den förste gift -73 den andre gift -99 varför lämna de honom inte ifred?
Vem förföljer vem.
Programmet Stalker, kan du bevisa att det är sant allt de säger pojk?

Sanningen54 namnger personer som inte har med detta att göra. Varför just en person på Triangelgatan där Bengt/Tommy/Nils bor??? "Det Tommy gjort är inte kriminellt för allt är gjort under sjukdom" skriver sanning54. Galningen har alltså verkligen lärt sig att komma undan med sin kriminalitet genom att gömma sig bakom en diagnos. Vansinniga signaler vårt samhälle skickar ut, är du bara nog galen kommer du undan med det mesta. Han vågar inte ha sin fb kvar under sitt "riktiga namn" Heter numera Snurre Sprätt, mer passande egentligen

https://www.facebook.com/kalla.gottfridsson?fref=ts
Citera
2015-09-17, 21:46
  #415
Avstängd
Timeouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mesialt
Sanningen54 namnger personer som inte har med detta att göra. Varför just en person på Triangelgatan där Bengt/Tommy/Nils bor??? "Det Tommy gjort är inte kriminellt för allt är gjort under sjukdom" skriver sanning54. Galningen har alltså verkligen lärt sig att komma undan med sin kriminalitet genom att gömma sig bakom en diagnos. Vansinniga signaler vårt samhälle skickar ut, är du bara nog galen kommer du undan med det mesta. Han vågar inte ha sin fb kvar under sitt "riktiga namn" Heter numera Snurre Sprätt, mer passande egentligen

https://www.facebook.com/kalla.gottfridsson?fref=ts
Nu har fegisen helt tagit bort sin facebook. Snurre Knäpp hade väl varit ett passande namn.
Bor han kvar i byn? Har det hänt något mer?
Citera
2015-09-26, 15:32
  #416
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sanningen54
Lite kommentarer om ditt inlägg.
Menar du att du är moralpredikaren i Vårt samhälle?
Har det plötsligt blitt förbjudet att tala med andra människor?
"Förolämpar kvinnor och kommer med snuskiga förslag" vilken info har du fått detta ifrån?
"komma på godisregn".
Du tycks bo här eftersom du ÄR såååååååååå info!!!!!!!
Inte populär här beror på endast dig som skriver om det du inte vet om.
Det var någon som la in domen från hovrätt Jönköping, såg ni inte att han är totalt frikänd från våldtäkterna, i domen står det att kärringarna inte var trovärdiga utan Tommy var det, men helt klart, ni har ju inga glasögon blind fjolträskfolket....
Sedan bygger stalker på ej sanna historier som inte kan bevisas och tvärt om.
Hans glädje i det hela är, ingen kommer att få skadestånden av orsak, de har alla skulder till kronofogden på över 500.000 kr, de ni ha ha ha ha ha ha ha ha

Jag har en god vän i Vistträsk, en mycket trovärdig vän som jag brukar diskutera detta med.
Vi pratas vid då och då, jag brukar höra ifall det hänt nåt nytt.
Är en liten by så det tar inte många minuter före Bengans påhitt kommer fram.

Senast i förrgår så visade Bengt "kronjuvelerna" för en förbijoggande kvinna som inte alls uppskattade den blekfeta asets handling.....

Han bor kvar, på samma adress, snackat om att han skall flytta till Vidsel(2 mil från Vistträsk). Eftersom att folk är "så otrevliga" där han bor nu,...... Konstigt?

Han har även åkt på lite stryk för ett tag sen av en närboende efter att ha varit och äcklat sej på dennes typ 90+ åriga mor.....
Citera
2015-09-26, 15:37
  #417
Medlem
Alla föräldrar i byn är på det klara med vem han är och vad han är kapabel till.
Alla ungar är varnade då han även visat intresse för dessa.

Såvitt jag vet så är hans adress under bevakning efter mörkrets inbrott så han inte ställer till nåt
Man vill ju inte att han ska råka villa ut sej i skogen nu såhär i älgjaktstider direkt!
Citera
2015-09-26, 16:16
  #418
Avstängd
Timeouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JagSkotPalme
Jag har en god vän i Vistträsk, en mycket trovärdig vän som jag brukar diskutera detta med.
Vi pratas vid då och då, jag brukar höra ifall det hänt nåt nytt.
Är en liten by så det tar inte många minuter före Bengans påhitt kommer fram.

Senast i förrgår så visade Bengt "kronjuvelerna" för en förbijoggande kvinna som inte alls uppskattade den blekfeta asets handling.....

Han bor kvar, på samma adress, snackat om att han skall flytta till Vidsel(2 mil från Vistträsk). Eftersom att folk är "så otrevliga" där han bor nu,...... Konstigt?

Han har även åkt på lite stryk för ett tag sen av en närboende efter att ha varit och äcklat sej på dennes typ 90+ åriga mor.....
Citat:
Ursprungligen postat av JagSkotPalme
Alla föräldrar i byn är på det klara med vem han är och vad han är kapabel till.
Alla ungar är varnade då han även visat intresse för dessa.

Såvitt jag vet så är hans adress under bevakning efter mörkrets inbrott så han inte ställer till nåt
Man vill ju inte att han ska råka villa ut sej i skogen nu såhär i älgjaktstider direkt!
Men vilket jäkla praktäckel han är
Nåt står verkligen inte rätt till i huvudet på det där kräket
Vete fan om jag inte hoppas på att han villar ut sig i skogen...
Citera
2015-09-29, 21:21
  #419
Nu finns han med på Ratsit igen. Han fick alltså inte skyddad identitet. Tummen upp på den!
Citera
2015-09-29, 22:39
  #420
Avstängd
Timeouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sarbeb
Nu finns han med på Ratsit igen. Han fick alltså inte skyddad identitet. Tummen upp på den!
Jippie... och här har vi honom http://www.ratsit.se/19540603-Nils_L...JnvhUoa9KvS0q4

Nej man får väl knappast skyddad identitet när man är den som förföljer...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in