Citat:
Ursprungligen postat av
XeniaOnatopp
Vem kan inte köpas för pengar? NB?
Inga omständigheter strider mot hypotesen, så den kan vara sann.
Mitt spolande av töntlistan motiverades med en motlista, lika töntig.
Jag har inte skiftat fokus från finniga ynglingar till rika knösar som mördare. Det gör inget om du läser tråden.
Det finns inga omständigheter (som vi känner till) som strider mot hypotesen att det var en slags terroristgrupp som mördade offret som en hämndaktion mot Lisas far pga dennes engagemang. Att det var planerat och förberett inkl att man genom inbrott på Martorp m fl ställen fått tag i NB:s DNA för att kunna kasta skulden på denne med hjälp av bevisplantering. Allt orkestrerat med hjälp av en "mullvad" i polishuset som såg till att sökarljuset riktades mot den stackars litauern.
Betyder det att det också är en "alternativ hypotes" som vi bör ge en massa utrymme i tråden till att diskutera?
Du är naturligtvis fri att ha vilka åsikter du vill om mitt försök att diskutera DNA-bevis. Några sakliga invändningar till själva approachen har du inte kommit med. Jag misstänker att problemet helt enkelt är att du som vanligt är mer eller mindre lost så fort det handlar om att göra mer sammanvägda analyser av saker. Du är bra på detaljer och detaljfakta, men har svårigheter med den aggregerade nivån. Synd bara att du inte kan erkänna det utan bara slår bort eller låtsas som ingenting när andra försöker ta diskussionen en nivå upp.
Jag noterar att du har gjort en liten passivaggressiv länk till ett inlägg av mig igen.

Det gör mig alls ingenting. Jag skäms inte för det inlägget på minsta vis - jag berättar gärna om mina egna sexuella och relationella erfarenheter i ett sammanhang där det är rimligt och där jag ev. tror att det skulle hjälpa någon.