Citat:
Ursprungligen postat av
AsAc
Det hör till rutinerna att polisen mer eller mindre i tysthet utreder personer som har anknytning till brottsplatsen eller offret. Det är inte fråga om någon ny misstänkt. Att utreda andra personer än den misstänkte är också ett sätt att avfärda och dra åt snaran. När utredningen är klar och alla dessa personer, förutom utom MGM(s), är konstaterat oskyldiga återstår bara galningen som råkade vara på genomresa, den osynlige mannen som också hade kännedom och tillgång till fyndplatsen.
exakt så ska det gå till, men har det gått till så i det här fallet?..
kan man tolka advokatens utspel på annat sätt än att utredarna haft skygglapparna på från dag 1?
poliserna tog in bröderna på mordutredningens abc viktigaste punkter.
*krångla inte till det. jobbar vid cafeet, bor i området, god lokalkännedom.
*hata slumpen. är närvarande vid handskfyndet. ses i området leta efter sin katt. vid martorp (konfrontation med mp) i samband med fynd. det är det polisen menar med 1+1=2
intressant vore att veta om bilvittnet som sett 2 bilar var en viktig pusselbit vid första häktningen, men försvann samtidigt som ab gick fri, vilka frågor som ställdes i samband med tillhörigheterna som skickades in, finns ab,nb,ibs dna på tillhörigheterna, om så är fallet kallar jag det inte att bedriva en objektiv utredning..
jag har ingen som helst svårighet att låsa in å slänga bort nyckeln om nb bevisas skyldig,
men under rådande omständigheter på så ställer jag höga krav på bevisningen,
om dom däremot förhör och utrednings topsar max 30 pers med samma lokalkännedom och tillgång till området, och på så sätt kan avskrivas som gm, då blir det en helt annan femma..