Citat:
Ursprungligen postat av
Ankdammsman
"Uthängd" är ett relativt begrepp och bortser från de ojämlika styrkeförhållandena. Orrenius är en av Sveriges mäktigaste jourmalister. Hans syfte är att outa personen bakom Julia Caesar, vare sig han gör det med namn eller inte.
Hon kommer att framställas som en rasistisk härförare, alternativt en fallen journalist, och därmed bli klassad som fredlös i den svenska offentligheten. Sen överlåter han till alla sina följare, och eventuellt även AFA och RG om de känner för det, att utföra de smutsiga delarna av karaktärsmordet.
Ser du hur det fungerar? Det är samma elda stormtrupperna-taktik som på hatsajterna, med skillnaden att Orrenius har Wolodarski och DN i ryggen och är alldeles för smart för att kompromettera sig själv. Han kommer tvärtom säkert att vara inkännande och "frågande" i reportaget, men budskapet och etiketterna kommer att vara glasklara.
Precis. Att JC känner sig trakasserad av Orrenius, som hyllar Researchgruppen och bedriver skampanjjournalistik, är fullt förståeligt.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:1XtuERssooYJ:https://twitter.com/niklasorrenius/status/510666236314001408+&cd=1&hl=sv&ct=clnk&gl=se
Anta att det istället varit Anna-Lena Lodenius som velat intervjua JC. Skulle Julia känt sig hotad då? Jag tror faktiskt inte det. Lodenius är också uttalad antirasist och motståndare till SD, men hon utmärker sig på det sättet att hon alltid är hederlig i sin argumentation och faktiskt lyssnar på och respekterar sina meningsmotståndare. Hon tar avstånd från från Researchgruppens uthängningsmetoder av principiella skäl och är dessutom intelligent nog att förstå att sådant bara ger motsatt resultat.
Citat:
Ursprungligen postat av Anna-Lena Lodenius
Att mobba ut SD lönar sig föga, det visar väl Expressens kampanj i valrörelsens slutspurt där det tog hjälp av Researchgruppen, igen, som knäckte nätalias för att se vad vissa SD-representanter säger i olika nätforum. De hittade en hel del obehagliga uttalanden. Jag är inte förvånad. SD har nog fler personer som kan göra sådant än de andra partierna. Men Janne Josefssons omtalade valstugereportage 2002 visade ju att liknande åsikter även finns i andra partier.
Jag kan ha synpunkter på det integritetskränkande i att organisationer med inslag av våldsvänster ska ha tillgång till känsliga privata uppgifter, det finns något oetiskt i metoderna oavsett resultatet. Men man kan också ifrågasätta värdet av publiceringarna. Uppenbarligen anser inte SD:s väljare att det här är någon stor sak, det bara förstärker bilden av att partiet är mobbat, vilket gör dem ännu mer lojala.
http://al-lodenius.com/2014/09/15/stor-framgang-for-sd-i-valet/
Jag tror faktiskt att JC skulle nappa på en hypotetisk intervjuförfrågan från Lodenius. Och om hon inte skulle göra det är jag övertygad om att Lodenius skulle respektera hennes nej. Med fler Lodeniusar istället för Orreniusar skulle det svenska debattklimatet bli mycket mindre aggressivt och polariserat, det är i alla fall en sak som är säker.