Filmprojekt 3: Stumfilmer
#14 Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages (1916) av D.W. Griffith
Imdb
Genom fyra olika berättelser så får vi se det gemensamma temat intolerans ta sig i uttryck under olika historiska skeenden. Dessa är det babyloniska riket, Jesu tid, Karl IX i Frankrike och en modern tidsskildring från tidigt 1900-tal. I dessa fyra olika berättelser (tre egentligen, då Jesuskildringen är väldigt knapp och får lite speltid jämfört med de övriga berättelserna) får vi följa några karaktärer som blir utsatta för intolerans. Griffiths poäng, att det går igen som ett pendelslag genom historien, är övertygande.
En väldigt storslagen film. Väldigt påkostat, framförallt de babyloniska skildringarna med alla byggnader, statyer, kostymer och levande djur som Griffith visar upp för oss. Detta är kanske den största och minnesvärda berättelsen i filmen, tillsammans med den moderna berättelsen. Det blir för mycket att skriva om och för krångligt att behöva återge handlingen i alla de olika berättelserna, utan vi kan kort och gott säga att det är främst våra kvinnliga karaktärer i filmen som är de som råkar illa ut när intoleransen går hårt fram i samhället. Det är ett väldigt gripande och allmänmänskligt tema som Griffith använder här. Men det är svårt att inte börja tänka på det faktum att filmen kanske mest bara är en politisk pudel, en slags PK-film han gjorde som kompensation för den rasistiska
Birth of a Nation (1915) som han inte kunde förutse eller förstå varför den skapade sådana rubriker och rabalder som den gjorde. Då gjorde han denna film, en lovsång till det kristna budskapet att älska din nästa och ”den som är utan synd ska kasta den första stenen” etc. som plåster på såren. Det förtar litegrann av filmupplevelsen när han lägger stor vikt vid själva ordet intolerance som återkommer då och då i filmen.
Vad kan man klaga på, annat än de politiska motiven bakom filmens tillblivelse? Tja, egentligen inget. Tekniskt sett är filmen väldigt bra gjord. Fotot och klippningen är bra utfört, i alla fall om man ser till den tid den gjordes så är den helt fullt sevärd. Framförallt om man tar in alla de fantastiska scenerier och den storslagna scenografin med Babylon. Det enda jag kan klaga på är väl längden, nästan tre timmar lång, och att man kanske hade kunnat skippa åtminstone en av berättelserna, den om Karl IX.
Skådespeleriet riskerar också att bli melodramatiskt och kan uppfattas som överspel. Det är väl någonting man får vänja sig vid när det gäller stumfilm, även om jag hade svårt för det teatraliska skådespeleriet i
Gösta Berling saga. Här störde det mig inte så mycket, bara litegrann.
Nu blev det också så att jag drabbades av tristess och började snegla mot laptopen då och då för att snabbt nätsurfa litegrann när det i mitt tycke inte hände någonting i filmen. Detta är väl i stort sett mitt fel som inte kan orka hålla koncentrationen tillräckligt länge. Men faktum är att den blir lite tråkig då och då. Kanske att det blir lite extra krävande med stumfilm då man inte får dialog under blir understimulerad. Man har bara det visuella att ta till sig. Räcker inte det så kanske man snabbt blir uttråkad. En teori jag
Men det är faktiskt en okej film. Den är rentutav storslagen och mäktig, men lite väl lång och med ett budskap som känns krystat om man har i åtanke filmskaparens tidigare historia. Tekniskt briljant och gripande scener, men jag kunde inte ta till mig allting då jag emellanåt blev ointresserad och hade svårt att hänga med. Babylonscenerna enkom är dock nog för ett högt betyg. Det landar till slut på en stabil trea.
Betyg: 3/5
Filmer i projektet:
Citat:
1. Terje Vigen (1917) 3/5
2. Herr Arnes Penningar (1919) 2.5/5
3. Erotikon (1920) 1.5/5
4. Körkarlen (1921) 3/5
5. The Kid (1921) 3.5/5
6. En kvinna i Paris (1923) 2/5
7. Häxan (1922) 3/5
8. Gösta Berlings Saga (1924) 2.5/5
9. Pansarkryssaren Potemkin (1925) 3/5
10. Metropolis (1927) 4.5/5
11. Sunrise (1927) 4/5
12. Cirkus (1928) 3/5
13. The Passion of Joan of Arc (1928) 3.5/5
14. Intolerance (1916) 3/5
15. The Birth of a Nation (1915)
Var ett tag sen jag uppdaterade här. 1 ½ månad sen sist. Kanske inte var så smart att spara två långkörare av Griffith mot slutet.
Jaja, snart är projektet slut i alla fall. Dags för den avslutande och hittills längsta filmen,
The Birth of a Nation, hela hundra år gammal är den (1915) och får bli den femtonde och sista filmen för det här projektet. Ska se om jag hinner skriva recension och statistiksammanfattning senare ikväll.