Citat:
Ursprungligen postat av
Frk.Lindholm
Nix, snarare realister. Känner ett antal invandrare som röstar på SD och även svenskar som är gifta med invandrare. Ju fler realistiska politiska förslag SD kommer att framföra desto mer kommer siffrorna att öka i OU. Det handlar om ordning, bostäder, skola, sjukvård, arbeten och miljö.
Ja, det där om (ohälsosam) främlingsrädsla är ju bara trams.
Jag har en utländsk förälder. Jag har varit utländsk medborgare. Jag är uppvuxen i ett för den tiden invandrartätt område. Jag kan flera främmande språk. Jag har rest mycket utomlands. Jag har studerat utomlands. Jag är bosatt utomlands. Jag har varit gift med en utländsk medborgare. Jag har barn födda utomlands som har gått i utländsk skola med kompisar från olika länder, och som kommer fortsätta sina studier i olika länder.
"Ändå" anser jag att SD:s migrationspolitik är den enda vettiga (motsvarar sossarna till Mona Sahlin och moderaterna till Reinfeldt). Många svenska och utländska vänner med liknande bakgrund som mig har samma åsikter i vilken politik deras hemländer och vårt värdland bör föra.
Hur kan någon tycka att det är konstigt?