2015-08-20, 14:12
  #36241
Medlem
RadioDDR1s avatar
Skulle tro att SD blir tredje största parti med 20-21% i eftermiddagens Inizio från AB. Resultatet får vi kl 15.00.
2015-08-20, 14:12
  #36242
Medlem
Dr_Kronas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moyses
SD skulle aldrig göra det som måste göras (sparka ut blattarna och niggrerna). SD är därför inget hopp.


Nej, men det går ju att sänka alla bidrag radikalt så att dom flyttar självmant.
Eftersom dom enligt sk förståsigpåare ändå inte kommer för pengarna så kan man egentligen helt ta bort alla bidrag.
2015-08-20, 14:12
  #36243
Medlem
Skulle inte bli förvånad om Löfven är beredd att spräcka regeringen. Ger en mkt stark förhandlingsposition. Och han kan vara trött på att försöka regera med alla interna problem och ständiga förhandlingar.

Glöm inte att MP i stort sätt legat kvar på sitt valresultat medan S betalar priset för en illa fungerande regering.

Att göra sig av med MP skulle kunna resultera i en upphämtning. Givetvis sparkar han inte ut dem utan driver dem så så hårt i budgetförhandlingen som stundar att de antingen viker ner sig eller väljer att gå. I vilket fall som helst framstår Löfven som vinnare, och en stark ledare. Så skulle jag iaf agerat i hans situation. Att gå in i en förhandling och inte ha "att inte komma överens" gör dig till en svag förhandlare.

Om detta inträffar kan det locka tillbaka lite S-väljare från SD. Nu kan S inte länge ta dessa förluster till SD.

Vi får väl se.
__________________
Senast redigerad av BurtMunro 2015-08-20 kl. 14:24.
2015-08-20, 14:12
  #36244
Medlem
Moysess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Swashbuckler
Din lösning är alltså att överge fosterlandet när det börjar brinna i knutarna?
Andra lösningar = inbördeskrig.
2015-08-20, 14:13
  #36245
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaospojken
Just nu, försök till damage control på Aftonbladet.
Deras huvudnyhet lyder "SD-politiker kallar Reinfeldt för landsförrädare - föreslår avrättning."

Sådana här utspel av stolliga SD-politiker kan synnerligen allvarligt skada de nyvunna opinionsframgångarna. Det är viktigt att kretsen kring JÅ har kraft och kurage att illa kvickt kasta ut den här sortens figurer. Krav på avrättning av fd statsministrar är fullständigt främmande för svensk politik. Helt enkelt osvenskt!
2015-08-20, 14:13
  #36246
Medlem
Cataphracts avatar
Inizio om en timme, vad tror vi? Jag gissar på SD 18,8 % (17,9 senast).
Verkligheten ligger nog någonstans kring 20-21 % för SD, Moderaterna likvärdigt och Sossarna fortfarande flera procentenheter större, 25-26 % något.
2015-08-20, 14:14
  #36247
Medlem
Moysess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svithjod
Det räcker med att sätta stopp och minska de ekonomiska incitamenten för asylturister, ändra lagstiftning och införa möjlighet att plocka av de med dubbelt medborgarskap det svenska, ställa krav på assimilering och rensa upp i förorterna så kommer vi långt.

SD har alla möjligheter att styra upp landet.
Nej, det finns redan idag för många invandrare i Sverige och de förökar sig kraftigt. Att stoppa invandring av fler invandrare löser därför inte problemet.
2015-08-20, 14:14
  #36248
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moyses
Andra lösningar = inbördeskrig.

Stollar och hatpredikanter vädrar morgonluft.
2015-08-20, 14:14
  #36249
Medlem
Moysess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cataphract
Inizio om en timme, vad tror vi? Jag gissar på SD 18,8 % (17,9 senast).
Verkligheten ligger nog någonstans kring 20-21 % för SD, Moderaterna likvärdigt och Sossarna fortfarande flera procentenheter större, 25-26 % något.
Jag skulle tippa på en 14-15 %.
2015-08-20, 14:15
  #36250
Medlem
Svithjods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Swashbuckler
Din lösning är alltså att överge fosterlandet när det börjar brinna i knutarna?
Det kommer inte finnas något fosterland om det här fortsätter tills 2032, ett nordiskt Libanon möjligen där svensken är en stark men tynande grupp.
Vi har max två val på oss!

Men med tanke på dagens siffror kommer SD' s politik vara standard när 2018 ås val är summerat.
__________________
Senast redigerad av Svithjod 2015-08-20 kl. 14:17.
2015-08-20, 14:15
  #36251
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moyses
SD skulle aldrig göra det som måste göras (sparka ut blattarna och niggrerna). SD är därför inget hopp.

Nej, det tror inte jag heller. Men man har länge varit öppna med att kriminella element ska utvisas. Om du tänker på vilka dessa kriminella element ofta är, så kanske du kan se en strimma av ljus ändå.

Detta är sunt bondförnuft som varje normal svensk står bakom och det hjälper SD i opinionen.
2015-08-20, 14:16
  #36252
Medlem
svenabs avatar
Enligt decemberöverenskommelsen så har de klassiska politiska polerna kommit överens om att rösta på varandra för att hindra inflytande från en uppstickare. Det är en tillrättalagd demokrati som inte är värd namnet.

Att SD fördubblat sitt stöd på mindre än ett år är en revolution i sig och beror till stor del på DÖ. Om den kvarstår kommer SD fördubbla sitt stöd en gång till och få egen majoritet 2018.

Jag uppmanar S och M att upplösa DÖ och utlysa nyval nu. Låt SD få det inflytande de förtjänar. Ni verkar ju ändå ha förstått att det behövs förändringar i den riktning SD föreslår. Det märks inte minst på de förslag ni har kommit med som ni bara för ett år sedan kallade främlingsfientliga.

Stoppa inte huvudet i sanden och gör saken än värre. Jag vill ha nyval nu!

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in