Det står följane på Aftonbladets mobilsajt ang siffrorna som släppts:
Citat:
Moderaternas partisekreterare Tomas Tobé tror att det stora fokuset på migrationsfrågan i debatten spelat in.
-Där är Sverigedemokraterna förhållandevis starka, det är huvudförklaringen till den här opinionsutvecklingen, säger han.
Tobé är självkritisk till den politik som Moderaterna fört på området: -Vi måste förnya integrations- och migrationspolitiiken för att den ska fungera bättre.
Är det nu bara en tidsfråga innan röster inom Moderaterna kommer antingen kräva ett sammarbete med SD eller avsätta AKB i den kommande partistämman i oktober? För så som det ser ut nu så verkar M köra rakt mot ett stup och då gäller det att bromsa innan man kör utför den, då är det för sent.
Det intressanta vid ett sånt scenario är att ifall dom röstar för en ny riktning inom partiet och väljer en ledare som
vågar ta ansvar så kommer DÖ spricka och ett nyval blir ett faktum. Dock hoppas jag innerligt att SD kan stå emot frestelsen att ingå i den blivande regeringen för den ekonomiska bomben kommer brisera snart och då vore det dumt att bli svarte petter. Äh låt såssarna regera några år till så kommer dom få skulden för katastrofen så kanske dom blir ett 6% parti och stannar där för en lång tid framöver.