Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Skrämmande. Som om politikerna var någon slags gudar som delar ut lite smulor av yttrandefrihet till packet, när dom känner för det.
Politikernas roll är att tjäna folket, inget annat. Om dom istället motarbetar folket så kommer folket med liar & högafflar & tar bort översittarna. Punkt.
Är ju det som precis pågår i Sverige. Yttrandefriheten är ett slags brödsmulor som den politiska klassen delar ut till oss småfolk, eller om vi för dem är ett slags småfåglar om vintern. Men nej, yttrandefrihteten är inte nåt som nån annan ger oss. Inte nåt som nån anna delar med sig godhjärtat av till oss. Den rätten har vi. Oavsett vad andra tycker och tänker. Oavsett vad den svenska politiska och mediala eliten tycker och tänker. Och den medialala eliten tycker och tänker osedvanligt mycket i just Sverige, tycker och tänker djävligt mycket konstigt, när det gäller just vanligt folks, till exempel mitts rätt att göra min och sin röst hörd.
Den svenska politiska och mediala eliten är som precis vilken som helst jämförbar elit. Man skiter fullkomligt i dig och mig. Skiter fullkomligt i vanligt folk. Så precis som du säger, anser vår svenska elit, att man är goda, när man så att säga delar med sig av sin egen yttrandefrihet. Som vore det nåt man själva ägde, och givmilt delade med sig av. Att ytttrandefrihteten i Sverige skulle tillkomma alla och envar, det anser man inte, i den svenska eliten. För fy fan, hur skulle det gå i Sverige, om alla fick säga vad de tyckte och tänkte? Helt fritt! Då skulle ju hela det mångkulturella fuskbygget kunna rämna fortare än kvickt. Och alla skitjounarlister och svågerpolitiker och annat löst pack skulle helt plöstligt stå utan försörjning. Fy så hemskt det vore, för alla ljugande asylsökare och ljugande politiker och jounarlister och ljugande kulturarbetare. Fy så hemskt det vore, om alla dessa vore tvungna att försörja sig själva. Det vore jättehemskt och på nåt sätt rasistiskt och anti-hbtq, på nåt oförklarligt svenskt medialt vis.

Att man försörjer sig själv. För det är ju fult i dagens Sverige. Att försörja sig själv. Det är väl rasistiskt? Att försörja sig själv. I Sverige! Fråga vilken liberal ledarredaktion du vill.