Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
Vilket självklart hade inträffat om det var valfritt att stå utanför infrastrukturen. Problemet är att du måste betala för gammal infrastruktur även när du bygger nytt. Det vill säga staten tar en fruktansvärt stor andel av dina pengar och ger dem till det toppdesignade kärnsamhället helt oberoende av om du utnyttjar det eller inte.
Det blir med andra ord inte helt lätt för den nya regionen att konkurrera, när den handikappas så våldsamt av staten. Vilket är meningen enligt den konstruerade ordningen, så SilentLucidity har alltså en poäng.
Det byggs utanför stadsplanerat område. En bekant ville ha hundgård och då är det lämpligast att hålla sig utanför. Jag har inte hört att det skulle blivit nämnvärt dyrare. Eller dyrare alls. Tomten blir klart billigare.
Infrastruktur kostar. Men det är inte uppenbart att överheten skulle nycklat ut den kostnaden till en större andel på de som bygger utanför stadsplanerat område.
Det får ni nog visa om vi ska tro på er.