Citat:
Ursprungligen postat av
Prinsessbakelse
Hej på er! Detta mail fick en av mina närmsta vänner, som studerade tillsammans med offret, igår:
"Vi har nu fått bekräftade uppgifter att den unga kvinna som påfanns död vid ett motionsspår i Upplands Väsby förra veckan var er medstudent Ida Johansson. Vi beklagar djupt detta och våra tankar går till hennes familj och vänner.
Senare i höst kommer institutionen anordna en minnesceremoni för henne som i första hand vänder sig till hennes klasskamrater, men även andra studenter är naturligtvis välkomna. Tillsammans med SOSUM kommer också ett särskilt rum inrättas i samhällsvetarhuset där ni har möjlighet att träffas. Rummet kommer att vara tillgängligt under hela första veckan på höstterminen.
Med stor sorg,
Lärarna vid institutionen för socialt arbete, Umeå universitet"
Har väldigt mycket mer info angående detta fall, som jag inte kan gå in på till följd av polisiära skäl. (Har i skrivande stund suttit med i två olika polisförhör).
Enligt säkra källor fattade Ida tycke för en jämnårig, halvsvensk kille från en norrländsk stad under halvåret dom studerade tillsammans vid Umeå universitet. Trots sin bakgrund, är han mycket skötsam och ordentlig (Gick bl.a ut gymnasiet med toppbetyg). Han har även fördelaktigt utseende och "paret" ska ha setts festa mycket tillsammans på nattklubben Rex i Umeå. Kommer ej avslöja hans namn då han har bekräftat alibi, men det intressanta är att jag misstänker att han har vänner som kan veta vad som hänt.
Önskar verkligen jag fick dela med mig av fler detaljer

Alltså.. Jag tror du hittar på eller överdriver. Så som du beskriver den här killen/pojkvännen så låter han ju som en en helt vanlig person. Du säger att alibi är bekräftat och du nämner ingenting om några misstankar om avvikande beteende.
Vad är det hans vänner ska veta menar du? Är du paranoid?
Edit, såg detta nu också:
Citat:
Ursprungligen postat av
Prinsessbakelse
Att det skulle vara någon form av hedersmord ser jag som ytterst osannolikt. Om jag inte minns fel härstammar en av hans föräldrar från något sydeuropeiskt land där folk naturligt är mörkare i dragen än här uppe i norr. Dessutom är det väl sällan som européer begår hedersmord.
Tror snarare på att han kanske talat om denna tjej för någon/några mindre lyckosamma vänner på flickvänsfronten som blivit avvisade av Ida, och som sedan planerat att göra något vansinnigt med henne. När det gäller killen själv tror jag att han är mycket ledsen över det som hänt av den anledningen att "paret" blev rätt så tighta.
Du verkar smått besatt av den här killen etniska bakgrund. Varför?
Detta ska alltså vara ett överlagt svarsjukemord enligt dig. Är det rätt uppfattat? "Planerat att göra något vansinnigt med henne". Nej, skriv en bok eller nåt istället.