Hej på er! Detta mail fick en av mina närmsta vänner, som studerade tillsammans med offret, igår:
"Vi har nu fått bekräftade uppgifter att den unga kvinna som påfanns död vid ett motionsspår i Upplands Väsby förra veckan var er medstudent Ida Johansson. Vi beklagar djupt detta och våra tankar går till hennes familj och vänner.
Senare i höst kommer institutionen anordna en minnesceremoni för henne som i första hand vänder sig till hennes klasskamrater, men även andra studenter är naturligtvis välkomna. Tillsammans med SOSUM kommer också ett särskilt rum inrättas i samhällsvetarhuset där ni har möjlighet att träffas. Rummet kommer att vara tillgängligt under hela första veckan på höstterminen.
Med stor sorg,
Lärarna vid institutionen för socialt arbete, Umeå universitet"
Har väldigt mycket mer info angående detta fall, som jag inte kan gå in på till följd av polisiära skäl. (Har i skrivande stund suttit med i två olika polisförhör).
Enligt säkra källor fattade Ida tycke för en jämnårig, halvsvensk kille från en norrländsk stad under halvåret dom studerade tillsammans vid Umeå universitet. Trots sin bakgrund, är han mycket skötsam och ordentlig (Gick bl.a ut gymnasiet med toppbetyg). Han har även fördelaktigt utseende och "paret" ska ha setts festa mycket tillsammans på nattklubben Rex i Umeå. Kommer ej avslöja hans namn då han har bekräftat alibi, men det intressanta är att jag misstänker att han har vänner som kan veta vad som hänt.
Önskar verkligen jag fick dela med mig av fler detaljer