Citat:
Ursprungligen postat av
Zurfarn08
Ja, du är tillhör väl dem som inte kunde få jobb i närheten. Eller långpendlar du till utlandet bara på kul?
De flesta familjer vill ha vardag tillsammans, aktiva barn med aktiviteter, skola o kompisar kräver närvarande föräldrar. Långpendling står inte högt på önskelistan. Men bor man i Bonnhåla får man ta vad som bjuds. Mindre attraktivt, lägre priser.
Kan nog få jobb där jag bor på ca 3 minuter
Anledningen att jag jobbar som jag gör är för att jag gillar ledigheten, jag jobbar 20 veckor om året och är fri i 32 veckor och har ändå en helt ok lön för detta.
Och Bonnhålan jag bor i har precis allt.. men till skillnad från dig så kan jag bo vart jag vill i världen eftersom jag har det jobbet jag har. Har kolleger som bor i Brasilien, Thailand, en bor i Florida osv.. Så eftersom jag kan bo vart jag vill i världen och då valt att bo där jag bor måste väl betyda att jag vill bo här eller?
Att sedan jobba 7 till 4 och ha 2 sketna dagars helg och ynka 5 veckors semester per år har jag redan provat och vill ALDRIG tillbaka till det skitlivet igen.. det enda jag ångrar i mitt liv är jag inte började jobba som jag gör långt tidigare i mitt liv.
Man ser nu på facebook folk som grämer sig för att semestern snart är slut

hahaha jag har 4 veckors semester efter varje 2 veckorspass på jobbet
Nej fortsätt ni i ekorrhjulet, jobba som dårar för att betala era miljonlån, jobba tills 67 om ni inte går in i väggen före förstås