Citat:
Ursprungligen postat av
Utflyttad
Sedan så kan det ju vara så att ytterligare och kanske mer svårtolkade/tidskrävande analyser inte är klara?
Om nu flickans kropp av ett eller annat skäl var i ett dåligt skick när den hittades så kanske det tar sin tid att få klarhet i om hon t.ex. har våldtagits?
Den typen av spekulationer är förstås frestande i det här läget, med yppandeförbud och total tystnad från utredarna. Givetvis kan flickans kropp varit i ett dåligt skick då den hittades, ungefär som sjölik eller skogslik kan vara. Rättsmedicinarna reder nog ändå ut det mesta med litet tid på sig, som du är inne på.
Det som åklagaren är intresserad av är ju en logisk, sammanhållen berättelse om vad som verkligen hänt, helst från det LH lämnade kafeet till dess att hon hittades, med alla (trista) detaljer väl i ordning. Att det inte (antaget) verkar finnas ett motiv är i det sammanhanget inte så viktigt, utan det är den sammanhängande bilden av händelseförloppet och tidslinjen som är viktig.
Jag påminner om Börje Sjöholms och LeifGW:s
sanning: motivet är en sak man kan ta senare, hur allt gått till är det viktiga.