Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Experternas uttalanden är skrämmande, de har inget tidsperspektiv, är ute och seglar och dessutom har de ett stort inflytande på opinionsbildningen vad gäller försvarsfrågor, man blir mörkrädd.
Farkosten kan inte ha legat där särskilt länge säger de. Med tanke på att jorden är runt 4,54 miljarder år så har de på sätt och vis rätt, allting är relativt.
Hoppas nu att alla tar sitt förnuft tillfånga och inte lyssnar så förbaskat mycket på så kallade experter, de gissar inte bättre än en apa. Inte heller OXT bör man lyssna på tycker jag, de är några riktiga snedseglare i mitt tycke.
Fast vem har sagt att de är experter?
Media kallar alla för experter när det handlar om något.
Det är snarare ni eller folk i gemen som får tänka på vad det är för folk som uttalar sig.
Varför skulle dessa herrar sitta på mer kunskap om marinbiologi eller bakterieflora i Östersjön än någon som sysslar med att sy kläder?
Skyll på media som väljer ut alldeles fullständigt fel människor för ärendet och kallar dem "experter" istället för att kasta skit på dem när de uttalar sig om vad de tror.
Bara för att man jobbar inom FM betyder inte det att man har koll på precis allt som finns och rör sig.
Utöver det får du också tänka på att de antagligen bara fått se filmsnutten och sedan gjort en kommentar utifrån det.
Ja, jag försvarar dom. För det är med största sannolikhet inget område som dessa herrar har någon reell kunskap om.
Säkerligen inte mer än mig, och utan några efterforskningar eller dylikt så gissade jag också på att den var relativt ny, i och med att den såg så fräsch och välbehållen nu.