2015-07-27, 22:09
  #37
Medlem
glimmandes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orcinus-orca
Jag ser det som att när ryssen är i vår skärgård så är vår försvarsmakt mer upptagen med homolobbyism än att försvara landet. Vilket oroar mig djupt.

Det är det här som även stör mig. Försvarsmakten ska ju signalera styrka och kamplust. Att hänge sig åt sodomitisk identitetspolitik är inte passande. Tror inte heller att det hjälper oss med territorialförsvaret. Rysslands professionella armé skräms nog inte av att Sverige framställer sig som ett mesigt bögland. Tvärtom faktiskt.
Citera
2015-07-27, 22:12
  #38
Medlem
njaexss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luzur
Tja nått måste dom ju försvara då dom inte kan försvara landet i sig.

The Swedish "Försvarsmakt" know that they can't protect protect the country against a fullscale invasion, and that's not even their job/function in the Swedish society. Your pun is ineffective.
Citera
2015-07-27, 22:21
  #39
Medlem
lobstoks avatar
Kommentarerna är rätt underhållande
"Håll ni på med era hbtq frågor så kan vi försvara sverige istället,blir nog bättre så"

"Försvara Sverige mot vadå?"
Citera
2015-07-27, 22:21
  #40
Medlem
Taktik. Det finns väl inget som skrämmer den lede fi mera
Citera
2015-07-27, 22:26
  #41
Medlem
Orcinus-orcas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av spunko
Taktik. Det finns väl inget som skrämmer den lede fi mera

Har Försvarsmakten inspirerats av det här månne?

https://youtu.be/e1UnsuUFCGY
Citera
2015-07-27, 22:33
  #42
Medlem
Sverige är ett sorgligt land om detta är reaktion på deras bildbyte på en jävla facebook-sida. Tragiska människor.
Citera
2015-07-27, 22:54
  #43
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Luzur
Tja nått måste dom ju försvara då dom inte kan försvara landet i sig.

Jag är fan beredd att ta en varning för "oneliner" bara för att säga att det där var jävligt roligt sagt!
Citera
2015-07-27, 23:39
  #44
Medlem
LS2SBs avatar
Det är sånt här som gör mig orolig inför framtiden. Det känns som att det inte finns någonting i vägen för att officiellt byta ut den svenska flaggan mot regnbågsspektaklet.
Men det är ju progressivt, så då måste det ju vara bra...
Citera
2015-07-27, 23:39
  #45
Medlem
Skönt att se att det finns kvar folk som inte sluktats av HBTQ-maffian.
Citera
2015-07-27, 23:45
  #46
Medlem
Amors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orcinus-orca
För någon timme sedan så bytte Försvarsmakten ut profilbilden med sin logotyp på Försvarsmakrens officiella Facebook-sidan till med regnbågsflaggan i bakgrunden. Detta för att ta ställning för det politiska homolobbyn eventet i Stockholm a.k.a. pride.

Men kritiken lät inte vänta på sig. Omedelbart så började personer på Facebook som gillat Försvarsmaktens sida kritisera beslutet.

Frågor?
Hur kommer denna kritikstorm belysas i media? Kommer man falskeligen utmåla det som att beslutet hyllas? Kommer man endast hänvisa till selektiva Twitter kommentarer? Kommer man kalla det "hatstorm" eller "massiv kritik"?

Skärmdump
Länk1: https://minfil.org/Jfgdj4b2bd/F_rsvarsmakten_GAYPRIDE_sk_rmdump.png
Länk2: http://i.imgur.com/FCFILql.jpg
Glädjande att se det starka motståndet mot detta. Tydligen finns det mycket vettigt folk inom försvaret.
Citera
2015-07-27, 23:48
  #47
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Amor
Glädjande att se det starka motståndet mot detta. Tydligen finns det mycket vettigt folk inom försvaret.

Ja, men dock finns det många soldater som vurmar för detta också. Jävligt irriterande.
Citera
2015-07-27, 23:50
  #48
Medlem
Amors avatar
Oliver Rosengren ‏@OliverRosengren · 5 timför 5 timmar sedan
Gjorde misstaget att läsa kommentarer på @Forsvarsmakten's två #sthlmpride-bilder på facebook. Nu väntar andningsövningar.



Chockerande för MUF-Oliver att läsa vad vanligt folk utanför pk-bubblan tycker
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in