Citat:
Ursprungligen postat av
jaggillarmat
Haha, helt seriöst. Efter två omgångar av halsfluss och borta från löpningen i ca 2 månader så orkade jag inte hålla 5min tempo i 4km. Innan mitt lilla avbrott så körde jag 4:17/km på milen
Jaja, bara på att igen.
Shit. Jag har varit borta 3 månader nu av ett halsvirus. Första dagen jag inte har ont i halsen idag. Men ska ligga lågt några dagar. Ska bli kul att se om jag tappat. Klarade också 4:17/km på milen innan jag blev sjuk. Antar vi kommer tillbaka snabbt, men är fan orolig!
Citat:
Ursprungligen postat av
jrb1996
Vad anser ni vara bra tid på en mil. Alltså visst fan är 30 minuter bra men om man tänker mer i hobbysammanhang typ tänker kategorierna
Otränad
nybörjare
Svensson löpare
Löparfantast
fanatisk löpare
De två sista försöker springa Marathon på en bestämd tid.
Mina skulle nog vara
Otränad +60min
nybörjare +55min
Svensson löpare +50min
Löparfantast +40min
fanatisk löpare -35min
Ligger nämligen på 49 på milen nu, ingen supertid precis men kul att veta fall det är bra eller dåligt, själv tycker jag det är ok efter 2 månaders löpning men inget jag skulle skryta med precis.
Driver du? Måste vara lätt att skaffa sig en uppfattning om vad som är bra eller dåligt. Du vet ju hur mycket du tränat för tusan och då vet du ju vad som anses bra tid.