Citat:
Ursprungligen postat av
Ka7700
Precis!
En annan GM hade inte tagit sig tid att böka in henne i en barack och sedan klämt in henne i ett skåp, om det stämmer, men hon lär ju inte legat öppet på golvet i boden i alla fall.
Någon har tagit sig tid att gömma henne för omgivningen. Och detta gör bara någon som vet om situationen på Martorp. Måndagen stundande och med det folk på gården.
Håller med att med detta tänk är litauerna skyldiga.
Hade det varit AJ (som jag varit inne på tidigare)
så tror jag att han hade transporterat Lisa långt långt bort.
För att inte dra uppmärksamheten till sig och sin gård.
En okänd GM hade också som du skriver, tagit Lisa bort från området.
Mordet på Lisa var ett planerat mord och därför var rutinerna på stället kontrollerade och lokalen där kroppen placerades var utsedd.
Det finns ingenting som säger att det måste vara en person från området som utförde mordet.
Istället pekar det mot att det är personer utanför området som utfört mordet.
De visste exakt hur mycket tid de hade till förfogande innan fadern kunde komma till platsen och de måste ha lämnat området.
Det fanns ingen orsak att transportera kroppen någon längre bit, utan det bästa att kroppen hittas snabbt. De borde tagit i beräkning att kroppen hittas den första dagen.
Om någon från området utfört mordet hade kroppen grävts ned eller placerats på ett sådant ställe att det blivit svårt att hitta den.
En kropp som är placerad i en lokal är mycket lätt att hitta för polisen med likspårhund, det behövs endast att hunden kommer i närheten av lokalen känner den vittringen på kadaverin lukten som en avliden avger och hunden är tränad på.