Citat:
Ursprungligen postat av
Kasla92
Det är ju bara du som har den åsikt. Ingen har framfört några klagomål om att lidande skulle vara ett opassande ord i detta fall. Brutal hantering tycker jag passar bra när vi pratar om slag med tillhyggen, slag mot huvudet, använding av elpåfösare och omvridning av djurens svans, vilket förekommer i stor utsträckning enligt rapporten från Livmedelsverket, men du kanske har ett bättre ord?
Ja det blir trömtsamt när du underdriver djurens lidande och klagar på att jag använder ord som Livmedelsverket och andra forskare använder. Förmodligen för att det passar inte din världsbild.
Min åsikt känns inte speciellt kontroversiell, som är att det finns djur som har allt från obetydliga obehag till svår vanvård.
Skulle gissa att de allra flesta håller med mig, om att alla djur inte lider.
Det är bara när man har en agenda som du, som det blir svårt att få ett spektrum.
Tröttsamt är när du alltid tar till retorik, som ska chocka och dramatisera det du skriver.
Och pratar om empati, när du själva verket har typ en hyperempati.
Och inbillar sig det är dit man ska ta.
Om inte, så säger du djuren lider om vattnet råkade vara 1 grad för kallt mot vanligt.
På den nivå ligger det för dig.