2015-07-23, 01:55
  #53125
Medlem
hasselmuzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Le Grand Maître
Som sagt - Försvarsmakten och regeringen (regeringarna) har hittills Vägrat acceptera PTS, har inte gjort ett skit för att utreda eller behandla fenomenet. De har däremot försökt gömma dess konsekvenser i all annan dynga. Som tex det du yrar om i Dalby-fallet.

Dalby-mördaren är ett typexempel på en krigsdrabbad militär, som pga sin PTS använder sina inlärda färdigheter på sin egen närmiljö. I detta fallet sin familj.

http://omni.se/topic/918b4105-f015-44d6-bc8e-e7a14dd6fe00/408a2355-0ed2-4465-9c8a-6993d3a48a52

Läste du inte debattartikeln jag skrev? Författaren är en av Sveriges mest insatta i ämnet.

Men du tycker att det bli enklare att förstå om du bara ser mördaren som en "vanlig galning", istället för en konsekvens av obehandlad och undangömd PTS.
Läs på lite om PTS och hur den kan yttra sig, så ser du att just mord och mordförsök på familjemedlemmar är långt ifrån ovanligt.
Även att själva diagnosen aktivt tystas ner av i stort sett varje stridande nation.

SOG-pappan ligger i riskzonen, dels pga sitt arbete och sina erfarenheter - men även pga hur han reagerade på ett extremt normbrytande sätt. Hans reaktion påminner oss om hans stridserfarenheter, där hot om död och kidnappning var en ständigt närvarande verklighet. När han nu upplevde en sen ankomst så kickade hela hans träning in, hela hans "krigsmentalitet" kickade in - och han agerade omedelbart.

Förstår du vad det innebär?
Oron gjorde att han omedelbart blev förvandlad till den stridstränade elitsoldaten. Han förflyttades på en sekund till Afghanistan, till Kongo. Det var den mentalitet som kopplades på - lika 100% säkert som en knapp vrids igång. Därefter Var han SOG-operatören, på aktivt uppdrag i fiendeland. Alla han såg var potentiella fiender, och han visste exakt hur han skulle göra för att undanröja varje hot.

förstår du inte ens Behovet av att aktivt granska och undersöka en sådan människa, från polisens sida?
Förstår du inte att det ju borde vara tjänstefel att Inte utreda honom?
Ja, om balterna släpps, och om pappan blir tagen, då kommer säkert poliserna anmälas just för att de inte såg och agerade på detta.

Chris Kyle är killen American Sniper handlar om. Han hade ungefär samma jobb som SOG-pappan.


Jag tycker tvärtom att det publiceras ganska mycket om PTS. verkar dessutom ganska överdiagnosticerat i USA. Varenda kotte som har varit med om i botten ganska triviala trauma diagnosticeras. Nu vill jag inte förminska trauman som soldater upplever i krig, inte alls, men inte alla som gör galna saker lider av PTSD. ibland är det en bekväm diagnos att ta till för att förminska det man gjort och istället själv vara offer.

Pappan till Lisa syns, åtminstone för mig, reagera som vilken pappa som helst.
2015-07-23, 01:56
  #53126
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nybromannen
Okey först var det ögonvittnen som sett Lisa stå bredvid en svart suv och pratat med hjälmen på armen.

Missat att det tillkommit att det var
AJ hon pratat med. Har den uppgiften kommit efteråt och lagts till?


Är det första påstående bekräftat? Dvs att hon stått vid en SUV och pratat. Jag har då jävlar inte sett något om detta i media.
2015-07-23, 01:56
  #53127
Medlem
Kellywomans avatar
det här med bilen och suven är bara en trådsanning och det finns inget belägg överhuvudtaget
2015-07-23, 01:59
  #53128
Medlem
Le Grand Maîtres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrFold
Du har inte barn va? Nej, knappast. Nå det har jag, så till skillnad från dig kan jag föreställa mig en bit vad han och familjen gått igenom. Finns ingen träning i världen som hjälper mot den skräcken, det förstår varje någorlunda normalt känslomässigt funtad person.

"Hård fakta" - nädu, fantasier i lätt inrökta hjärnvindlingar möjligen.

Det är nog ömsesidigt slöseri med tid och trådutrymme att ha en fortsatt diskussion.
Vet du att svenska SOG-operatörer har mördat Barn?
De skäms inte ens för det. De berättar det helt känslokallt.

Här finns en artikel om SOG, med intervjuer av operatörerna när de pratar om att döda fiender:

http://www.dn.se/nyheter/sverige/sveriges-hemliga-krig/

Hur vet du att inte just denna SOG-pappan är en av dem som skjutit barn i Afrika?
Med tanke på hans ålder låter det ju faktiskt istället väldigt troligt att han hade varit med då för ca 10 år sedan.
Varför menar du att någon som har mördat flera barn tidigare i livet, plötsligt skulle ha svårt att göra det även nu - när tex PTS tillfälligt förvirrar och grumlar sinnet?


Du är inte "specialist-soldat" ser jag, inte heller vet du tydligen något överhuvudtaget om vare sig dem eller den utbildning eller erfarenhet de har.
Det ingår i deras träning, det ingår i deras antagningsprocess - att sålla ut alla som låter tex oro påverka dem.
det är därför de är vad de är. Det är därför så extremt få kan bli det.
Av varje kull sökande så är det bara något enstaka procent som lyckas ta sig igenom själva Antagningsprocessen. Efter det är det träningen, och då sållas ytterligare ut.
Det är inte bara den fysiska styrkan som krävs - utan framför allt den mentala och emotionella sstyrkan.

Du kar kanske aldrig hört talas om såna som Navy SEALs, Delta Force, de brittiska SAS - etc? Till dem hör de svenska SOG.

Och jag kan säga med 100 % säkerhet att INGEN SOG-operatör råkar i panik efter 30 minuters sen ankomst.
Absolut ingen.
DU gör kanske det, kanske jag också.
Men du och jag är inte specialistsoldater, vi är inte SOG-operatörer.
Vi har inte va som krävs, vi har inte den mentaliteten som de har.
Det är bara ett Extremt fåtal som faktiskt har den mentaliteten. det är inget man kan träna sig till. Den mentaliteten är en del av personligheten

Dvs du kan inte jämföra med dig själv. För du är ingen SOG. Du är en vanlig människa. Du är ingen elit.
De tar bara emot ansökande som uppfyller dessa krav.
Förstår du itne det?

Och att råka i panik efter 30 minuters sen ankomst - det är grund för direkt uppsägning. Ingen som visat ett sånt normalt beteende hade blivit antagen ens.

Ja, inte ens om någon hade råkat i panik och blivit sjuk av oro efter flera dagar hade kunnat vara SOG-operatör.

Det är just Därför jag är så Säker på att :
1. pappans reaktion var ett tecken på PTS,
2. pappan hade omedelbart uppfattat att något inte stod rätt till när han frågade balterna om dottern (om de var skyldiga).
2015-07-23, 02:00
  #53129
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hasselmuz
Jag har svårt att i realitetens namn ens föreställa mig att den gamle skulle kunna/vilja/försöka sig på en plan där han ligger i bakhåll för Lisa för att våldta henne. Hon hade väl bara kunnat putta ner honom i diket vid dungen!

Sant. Jag håller med.

Bäst att ni alla glömmer bort den förtjusande farbrorn
2015-07-23, 02:00
  #53130
Medlem
Le Grand Maîtres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Poppsan
Kan ju ha varit det enda sättet för honom att få till det, sänka upp en nylonlina vid dungen så att hon slogs medvetslös och han fick äntligen som han vill, problemet var bara att hon såg honom innan......
Mopeden hade nog fått märken om hon hade kört omkull.
2015-07-23, 02:02
  #53131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av perry_12000
Kan bara säga att aj äger en svart honda crv 2013 allså en svart suv kan ha varit den svarta suven ni letar efter

Även spritfabrikens omtalade pedofil har en svart suv enligt uppgifter i tråden...
2015-07-23, 02:04
  #53132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Poppsan
Kan ju ha varit det enda sättet för honom att få till det, sänka upp en nylonlina vid dungen så att hon slogs medvetslös och han fick äntligen som han vill, problemet var bara att hon såg honom innan......

suck... (FB) Konspirationer och alternativa teorier
2015-07-23, 02:05
  #53133
Medlem
Le Grand Maîtres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av locknloll
Det verkar viktigt för dej att framställa mannen från Litauen som att han aldrig tidigare gjort ngt kriminellt.
Därför är det nu dags för dej att verkligen visa vad Godsherren har för kriminellt i sin ryggsäck.

Byter du ut ordet godsherren i ditt inlägg mot ordet Balten
Så finns där väl ingen skillnad ?
Jag har många gånger beskrivit det rent praktiskt omöjliga för dem att ha gjort det.
de Har alibi iom ICA.
Deras bil har inga spår efter Lisa.

Godsherren har inget alibi
Godsherren har däremot haft tillgång till ladan etc.

Polisen har ju inte ens undersökt honom. De har ju lagt allt krut på balterna.
Och det kommer straffa sig.
2015-07-23, 02:10
  #53134
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mogge12
Är det första påstående bekräftat? Dvs att hon stått vid en SUV och pratat. Jag har då jävlar inte sett något om detta i media.

Det är en användare som berättat om det. Alltså inte nåt som är bekräftat.

Citat:
Ursprungligen postat av Qwart
I em pratade jag med en jag känner som bor i närheten av det caféet Lisa jobbade på.
Hen känner till bröderna, och pratade med dem senast dagen innan hon försvann.
Hen har i det andra polisförhöret när två krim från Göteborg förhörde, sagt att hen absolut inte kunde tro nåt sånt om de häktade bröderna. Men hen upplevde det som att krim verkade väldigt trygga i att ha hamnat rätt i utredningen. (Hen var i första polisförhöret redan första natten Lisa var försvunnen)

Bröderna brukade vara på jobbet (bygget i ladan vid caféet) exakt samma tid varje dag, men hade mån den 8 juni kommit 15 min tidigare än vanligt.

Nåt jag fick höra och häpnade över var att en bekant till hen hade åkt förbi och sett Lisa stå och prata med nån i en svart SUV på andra sidan vägen (vid caféet) efter jobbet 7 juni, och då hade hon hjälmen "uppträdd" på ena armen.
__________________
Senast redigerad av Mogna-Meloner 2015-07-23 kl. 02:21.
2015-07-23, 02:10
  #53135
Medlem
Kellywomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Le Grand Maître
Jag har många gånger beskrivit det rent praktiskt omöjliga för dem att ha gjort det.
de Har alibi iom ICA.
Deras bil har inga spår efter Lisa.

Godsherren har inget alibi
Godsherren har däremot haft tillgång till ladan etc.

Polisen har ju inte ens undersökt honom. De har ju lagt allt krut på balterna.
Och det kommer straffa sig.

Du är extremt paranoid och vägrar inse fakta.
Jag har förut skrivit frågor till dig men du är som ett spöke som bara svarar på det som är enkelt för dig.
Men att du just nu går ut med rena felaktigheter är bara jävligt illa.
- DU HAR INGEN ANING OM VILKA SPÅR SOM FINNS I MGM BIL
- DU HAR INGEN ANING OM AJ ALIBI
- DU HAR INGEN ANING OM POLISEN UNDERSÖKT AJ

snälla lägg ner ditt skitsnack. Du gör bort dig mer och mer med dina vanföreställningar ju mer du skriver. Men tyvärr tror jag att det är ditt bränsle
2015-07-23, 02:12
  #53136
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av madtop
Det är så fel av så många anledningar...

En mobil kopplar bara upp sig mot "sin" operatör och FRA har inte tillgång till mastdata. Och även om du har tillgång till hela jävla världens master kan du ändå inte få högre precision än hundratals metrar.

Sluta att fabricera "fakta" - det finns kanske någon som tror på ditt trams.

Det är många vanföreställningar om mobiltelefoners funktion.
Den moderna tekniken i dagens telefoner är en alldeles ypperlig källa till teknisk bevisning i polisens arbete.
Att telefonen kopplas upp mot den anslutna operatören när när någon ringer, sms:ar eller dyligt, är helt rätt.
När den är i stand by läge komuniserar mobilen med samtliga master i området (oberoende av operatör) för att tala om var den finns. Detta gör att det är otroligt lätt att spåra apparaten med mycket god precition. Du kan märka detta om slagit 112 någon gång, även om du har dålig täckning från din egen operatör går detta oftast alldeles utmärkt beroende på att närmaste mast välj då numret är operatörsoberoende.

Detta är inget konstigt alls, har sysslat med detta under många år. Det är ett effektivt sätt att både hitta mobiler och ev. folk.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in