Citat:
Ursprungligen postat av
RadioDDR1
Önskar dock att Sverige hade ett konservativt skattesänkarparti som samtidigt ville eliminera välfärdsinvandring. Jag tror nämligen att Sverige kommer få svårt att klara sig på den globala marknaden med ett för högt skattetryck. Alla våra ikoniska företag startades när vi var ett företagarland, mellan 1870 - 1930 växte Sveriges ekonomi snabbare än någon annat land i världen. Företag som IKEA, Elektrolux, Tetra Pak, Eriksson, Volvo, SAAB, Scania mfl grundades när Sverige hade ett lågt skattetryck. På den tiden var svenskar även nobelpristagare. I dagens Sverige och de senaste 50 åren föraktar man och bestraffar man företagande vilket inneburit att några nya storföretag inte kunnat bildas.
Sverigedemokraterna är konservativa socialister (se gamla socialdemokrater) och jag tror inte de är hela lösningen på problemet.
Moderaterna skulle kunna ta denna rollen. Jag tror det ligger rätt i tiden. Om de vågar samt släpper allt kulturmarxistiskt trams.
Tittar man på de 100 största företagen så är ca 90-95 skapade innan 1970 i Sverige. I övriga västvärlden vill jag minnas att majoriteten är skapade efter 1970. Sent 60-tal rakade skatten upp i höjden. På 50-talet hade vi ca 15% skatt om jag kommer ihåg rätt och inga arbetsgivaravgifter.
Den extrema skatten och omfördelningspolitiken har varit hämmande på utvecklingen. Ska man tro något positivt om FR så kanske det är det här han är ute efter. Krossa välfärdsstaten. Krossa högskattesamhället. Utöka klyftorna. Någon nämnde att kineser jobbar för 5 kr/timme. Det lär de inte göra länge till. Kineser byter cykel mot bil. Kina har näst flest dollarmiljonärer i världen. När priserna för produktion går upp där pga ökad levnadsstandard så kanske det lönar sig att ta hem industrin hit igen, men till lägre löner och lägre skatt och sämre välfärd? En tanke bara...
Citat:
Ursprungligen postat av
Gefundenes F
Hur menar du då? Att det numer relativt stora Sd skulle svaja mycket? Indikationen från förra månaden är brant uppåt. Men lugnet under sommaren gör att det är svårt att bedöma om det är en bestående trend.
Tror att M är mycket överskattade, snaras så ökar Fp på M:s bekostnad. Batra borde var ett riktigt supersänke men det har inte fått något genomslag, underligt nog.
Ofta är det så att man inte tar steget direkt. Just S väljare kan vara mer villrådiga. Det tar tid för dem att tänka efter. M väljarna är mer spontana när de äntligen avstår M så går de direkt till småpartierna eller Sd.
Fast efter att "Pallen" Ullenhag representerat Fp, vem vill rösta på dem? Ceciliorna? Usch! Björklund var den enda riktigt vettiga ... 2006. Han är slut sedan länge. Det finns ingen som attraherar stora massor längre. Fp är lika fräscht som en tagelmadrass som legat i uthuset på landet i 40 år.
Citat:
Ursprungligen postat av
Menved
För att dämpa besvikelsen över den uteblivna Sentio-mätningen idag så kan man kanske spekulera i att Nyheter Idag håller på att genomföra en massa intervjuer med SD:are som ska kommentera att SD nu är Sveriges största parti. Då räcker det inte med Jomshof utan då måste partiledaren själv kommentera. Och kanske försöker han även få en sur kommentar av Ulf Bjereld. Det skulle vara rätt typiskt Chang Frick.
Är det här dina fantasier eller pågår det en sådan intervju?
Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Jag har träffat & festat med ett antal ur MUF-ledningen. Där finns inget att hämta, ingen tillnyktring att vänta. Full retard hela vägen, näsan rätt in i kaklet. Det är en sekt enbart befolkad av lallande idioter, nästen värre än MP's ungdomsförbund.
Så rent opinionsmässigt har SD inget att frukta förrän möjligtvis vid nästa generationsskifte, om 20 år.
Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Ingen större risk för outning tror jag. Jag hamnade där av misstag & ingen hade direkt koll på vem jag var. Det var under det här året & det som blev tydligt för mig var att Reinfeldts linje hade 100% uppbackning. Mitt bestående intryck var att det rörde sig om efterblivna hen-feminister, fast med stöd för ROT-avdrag.
Så även om vi i pressen sett några enstaka MUF-killar försöka lägga fram avvikande uppfattningar så tror jag absolut inte att vi har någon förnuftets borgerliga "ungdomsrevolt" att förvänta oss från MUF, snarare tvärtom. Skall det komma någon "revolt" så kommer den nog från medelålders kommungubbar & då måste man nog lägga ner MUF för att komma vidare.
Så någon större oro för att M skall vända på skutan & börja plocka röster från SD behöver man inte ha under överskådlig tid.
Dagens ungdomar är morgondagens ledare. Bortsett från SDU verkar KDU har sansat och förnuftigt folk. Ordförande för SSU gjorde ett bra intryck tycker jag när han och ordförande för MUF intervjuades efter valet 2014. Inte för att jag håller med sossarna i deras politik men han verkade vara en balanserad resonerande sosse. MUF-killen verkade drogpåverkad, 100% osympatisk. Om förnuftiga moderater knuffas bort så lär ju M bli en enprocentparti så småningom.
Citat:
Ursprungligen postat av
CrispyKreem
Såg att Sifo i vintras har lagt upp ett diagram över vad svenskarna tyckt om invandringens omfattning 1957-2014:
http://opinion.se/valhistorik/svenskarnas-uppfattning-om-invandring-1957-2013
Att man började mäta denna fråga just 1957 (Sifo grundades 54) kan ev. hänga samman med att vi under 1956-57 tog emot 8000 ungerska flyktingar.
1957 tyckte 66% att omfattningen var lagom. 13% tyckte alltför stor omfattning.
Sedan bar det iväg med rasande fart...
Ungrarna är ju ett normalt och civiliserat folk. De kom väl i arbete efter första veckan och har varit ett plus sedan dess. Jag har vänner vars föräldrar var just sådana flyktingar.