Citat:
Ursprungligen postat av
LastCaress
Jag kom av någon anledning att tänka på träningslandskampen mellan England-Sverige 1995 som slutade 3-3, speciellt Englands sista fantastiska mål med ett skott som går stolpe-stolpe-in och Ravelli står som ett frågetecken.
Vem var engelsmannen som satte 3-3?
Håkan Mild målade f.ö två ggr.
https://www.youtube.com/watch?v=ujlYqg4R8Sc
Darren Anderton från Tottenham. Håkan Mild gjorde även mål mot England i en träningsmatch 2001. Ett mål som var snarlikt hans andra i 3-3 matchen.
Matchen mot England 1995 ingick alltså i Umbro Cup som ett led i förberedelserna inför EM -96. Är det någon som minns varför Sveriges trupp och laguppställningar såg ut som dom gjorde? Brasilien och England hade nästan alla sina bästa spelare med men Sverige hade något mellanting mellan en A- och en B-trupp. Spelare som Schwarz, P Andersson, Blomquist, Zetterberg och Brolin saknades helt (sista två antagligen pga skada). Dahlin och Thern spelade bara mot Brasilien. I den avslutande matchen matchen mot Japan startade bland annat Ola Andersson, Gudmundsson och Wibrån. Dick Lidman agerade inhoppare i två av matcherna. Jesper Mattson från HBK satt på bänken.
Resultaten:
Brasilien 0-1
England 3-3 (Mild 2, K Andersson)
Japan 2-2 (K Andersson 2)
Kennet vann den totala skytteligan på sina tre baljor. Sverige blev 3:a i turneringen efter att ha släppt in tre mål på sista fyra minuterna mot England och Japan.