Resultat: Skumt eller inte?
Skumt
77,60%
4021 röster
Inte skumt
22,40%
1161 röster
2015-07-08, 13:55
  #65353
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bengtlisa
59 dagar senare får Ecuador denna framställan. 2 dagar senare ställs planerat förhör in med motiveringen att Ecuador inte har svarat på framställan.

Den mest logiska förklaringen till det är att det var planerat att ställa in förhöret.


Citat:
Ursprungligen postat av bengtlisa
Det har nu gått 117 dagar sedan meddelade att förhör i London kommer att prövas.

Det börjar bli bråttom nu om åklagaren ska hinna väcka åtal innan preskriptionstiden för AA går ut. Tänk på att JA kan begära kompletterande utredningsåtgärder.
Citera
2015-07-08, 13:58
  #65354
Medlem
kurrekottes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurrekotte
Själv påstår du att en tillfällig överlämning från Sverige till USA hade krävt godkännande från Storbritannien. Kan du visa någonstans där detta framgår? Helst utan att byta ämne och ägna dig åt allmänt ordmärkeri.
Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Wright
Först en kommentar om "tillfällig överlämning". Detta är inget konstigt som många verkar inbilla sig. Det handlar om en utlämning av en person som befinner sig i fängsligt förvar i Sverige. Personen kan som det heter "tillfälligt överlämnas" eftersom han kommer att lämnas tillbaka efter det att han/hon ställts inför rätta i annat land. En del kallar detta "låna ut". Denna utlämning kräver precis samma rättsliga hantering som annan utlämning.
På frågan vad som gällde när Assange sökte asyl 2012 så upprepar du din tolkning av vad som gäller efter lagändringar 2013?

Om du inte kan vara ärlig med vilka regler som gällde 2012 så har jag svårt att förstå varför jag skall lita på att du är mer ärlig med vad som gäller från och med 2013.

Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Wright
Sen till diskussionen vad som gäller i Assanges fall, dvs en person som utlämnas till Sverige enligt Europeisk Arresteringsorder. Assange och hans flock av advokater har argumenterat att det finns hög risk att han utlämnas från Sverige till USA. Ett argument som de rimligen borde framfört i de tre domstolar där utlämningen diskuterades. I Magistrates Court nämndes detta argument mycket kort men det gjordes ingen sak av det. Något som domare Riddle kommenterade i domen:
Det finns absolut skäl att ifrågasätta varför advokaterna inte tryckte mer på detta i Engelsk domstol. Men jag ser inte riktigt relevansen av att någon som säger sig vara omedveten om vilka avtal Sverige hade med USA på den tiden, i alla fall konstaterar att "If Mr Assange is surrendered to Sweden and a request is made to Sweden for his extradition to the United States of America, then article 28 of the framework decision applie".

Domaren gör uppenbart skillnad på "surrender" och "extradition". Vad som gäller vid "temporary surrender" enligt avtal som denna inte känner till, uttalar han sig inte om alls.

Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Wright
Är detta tillräckligt för dig för att du ska förstå att det inte går att "tillfälligt överlämna" Assange till USA.
Ja, om din trovärdighet hade varit lite högre, så hade jag varit helt övertygad om att han, med nuvarande lagstiftning, inte med enkelhet kan sättas på ett flyg till USA. Vi är inte riktigt där dock.

Men även om det faktiskt skulle vara så att du har fullständigt rätt i att precis allt du säger angående att samma regler, sedan 2013, gäller för utlåning som utlämning, så påverkar det inte beslutsgrunden för en asylansökan 2012, eller hur?
Citera
2015-07-08, 14:08
  #65355
Medlem
Bob-Wrights avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bengtlisa
Det kan inte stämma. Skulle Marianne Ny som första åtgärd vid återöppnandet av förundersökningen låtit översätta substansen i anklagelserna och översända dem till JA med expressbud?

Flocken Garzóns uttalande utgör inte bevis för att JA ställt krav för att ställa upp på förhör.

Men jag tror inte heller att du tolkar vad Garzón säger rätt. Vad han menar är att vill ha garantier att de skall kunna få ta del av förundersökningnen i enlighet med gällande regelverk:

Jag tolkar det som att de vill ha garantier för att beslut i åtalsfrågan kommer fattas så att de kan få ta del av förundersökningsprotokollet, och möjligen att de vill ha förundersökningsprotokollet även om fallet skulle läggas ned.
Det råder inget som helst tvivel om att Assange fått ta del av anklagelserna mot honom på ett språk han förstår. Läs exvis artikeln i Expressen http://www.expressen.se/nyheter/silbersky-assange-ar-arg-och-besviken/

Assange sysslar med lek med ord. Han påstår nämligen att han första gången han fått ta del av anklagelserna mot honom är 7 december, 2010. Vad han inte nämner är vad han menar är att det är inte förrän den 7 december som han fått skriftligt material från åklagaren på engelska. Jennifer Robinson's Brief till Australian MPs förklarar dock hur det verkligen förhåller sig.

Citat:
The first document Julian received from the prosecutor in English was the translation of the EAW provided by the English police at Kentish Town Police station in London when Julian voluntarily met with police to answer the warrant on 7 December 2010. This was the first time he had been informed in writing of the specific allegations and potential charges against him in English.
Det är så uppenbart att Assange gör precis allt för att ljuga om omständigheter i fallet. Han fick ta del av anklagelserna mot honom på ett språk han förstod den 1 september 2010. Den 23 november 2010 fick Jennifer Robinson Häktningspromemorian. Assange fick den 7 december 2010 läsa EAW:n.

När fick då Assange ta del av anklagelserna mot honom på ett språk han förstod? Svaret är givetvis den 1 september 2010.
Citera
2015-07-08, 14:26
  #65356
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Wright
Att Assange ställt krav på att få hela förundersökningen innan han ställer upp på förhör är helt klarlagt.

Nej, detta är inte klarlagt. Den källa du hänvisar till denna gång stödjer inte heller ditt påstående. "a specific description of the charges and the evidence in English" betyder inte "hela förundersökningen". Däremot stämmer det väl överens i betydelse med "att utan dröjsmål, på ett språk som han förstår och i detalj, underrättas om innebörden av och grunden för anklagelsen mot honom".
Citera
2015-07-08, 14:34
  #65357
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Wright
Det är så uppenbart att Assange gör precis allt för att ljuga om omständigheter i fallet. Han fick ta del av anklagelserna mot honom på ett språk han förstod den 1 september 2010. Den 23 november 2010 fick Jennifer Robinson Häktningspromemorian. Assange fick den 7 december 2010 läsa EAW:n.

När fick då Assange ta del av anklagelserna mot honom på ett språk han förstod? Svaret är givetvis den 1 september 2010.

Från förhöret där han delgavs misstanke är hållet måndagen den 30 augusti 2010 med början kl. 17:43 _

Citat:
FL: Vänta. Och som sagt, du är då misstänkt och ska delges misstanke och det är för brottet då ofredande och delgivningen är som följer; Assange har under tiden 13:e till 14:e augusti 2010, i AA bostad på Tjurbergsgatan i Stockholm, ofredat AA genom att under samlag, som inletts och genomförts under den uttryckliga förutsättning att kondom skulle användas, och fortsatt samlaget tills han har fått utlösning i hennes slida.

Adv: Var det allt?
FL: Ja.
JA: Är det en eller två incidenter?
FL: En incident.

Det skiljer sig enormt mycket från de anklagelserna som EAW innehåller.
Citera
2015-07-08, 14:37
  #65358
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Wright
Det råder inget som helst tvivel om att Assange fått ta del av anklagelserna mot honom på ett språk han förstår. Läs exvis artikeln i Expressen http://www.expressen.se/nyheter/silbersky-assange-ar-arg-och-besviken/

Nu förstår jag! Du anser alltså att det faktum att han vet att han är föremål för en brottsutredning i sig innebär att han "i detalj, underrättas om innebörden av och grunden för anklagelsen mot honom".

Det skulle aldrig hålla i Europadomstolen.
Citera
2015-07-08, 14:41
  #65359
Medlem
trenterxs avatar
Inom FN-systemet granskas varje land återkommande av Rådet för mänskliga rättigheter, i en så kallade Universal Periodic Review (UPR). Därefter får länderna rekommendationer om hur eventuella brister kan åtgärdas. Sverige har granskats i år. Det har varit uppe tidigare i tråden.

I skrivelsen från FN:s råd för mänskliga rättigheter handlar punkterna 36, 37 och 38 om den svenska rättsprocessen mot Julian Assange. Skrivningarna är baserade på anmälningar som gjorts till FN, bland annat från Eva Joly Institute. Man kritiserat Sverige för att inte använda möjligheter till rättshjälp och för att ha varit overksam i fallet. Långa häktningstider är också föremål för kritik. https://greekemmy.files.wordpress.com/2015/01/file-1.pdf

En utfrågning av Sverige ägde rum i januari. Sverige lovade då att återkomma med klara ställningstaganden i juni 2015. Nu har något hänt.

Margot Wallström och Alice Bah Kuhnke skrev följande för några dagar sedan på DN-debatt:
”I mitten av juni svarade den svenska regeringen på de rekommendationer som ställts. Regeringen accepterar samtliga dessa rekommendationer ….”
Och man kommer att:
”inrätta en oberoende nationell institution med uppgift att skydda och främja de mänskliga rättigheterna i enlighet med Parisprinciperna”. http://www.dn.se/debatt/ny-institution-ska-skydda-de-manskliga-rattigheterna/

DN-artikeln är tyvärr inte mycket mer konkret än så där. Men det finns också ett formellt svar till FN där man går igenom punkt för punkt av kritiken från FN:s råd för mänskliga rättigheter.
Det lämnades den 26 juni i en uppföljningskonferens. Sveriges FN-ambassadör Jan Knutsson sa följande:
“a wide range of issues have been brought to our attention, increasing our own understanding of the human rights situation in Sweden and of our human rights work at large. In total, we received 208 recommendations and we now have accepted 154 of these. Some of the issues raised in the review in January were such that we wanted further time to allow more careful consideration after the review. We have addressed these issues in our addendum”
http://www.government.se/speeches/2015/06/swedish-opening-statement---un-human-rights-council-26-june-2015/

Jag har letat både efter huvudrapporten och detta addendum utan framgång. Där bör svaret finnas på hur Sverige ställt sig till kritiken under punkterna 36, 37 och 38, som alla direkt handlar om Assange.

Vad har man t.ex sagt om den här rekommendationen?
“JS8 recommended that the State review the role played by the Swedish Prosecution and other Swedish authorities in the investigation launched in 2010 against Mr. Assange.”
Citera
2015-07-08, 14:51
  #65360
Medlem
kurrekottes avatar
Citat:
We had requested a specific description of the charges and the evidence in English as a condition precedent to Julian returning to Sweden to be interviewed.
Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Wright
Från första början har Assange önskat få hela förundersökningen innan han svarar på frågor. Det är precis samma krav nu som då.
Varför kan du inte plocka fram en källa på det då? Att han ställde villkor på att ställa upp på förhör I SVERIGE säger ingenting om vilka krav som eventuellt har ställts för att bli förhörd i England. Inte heller säger det att sådana eventuella krav har presenterats i form av ultimatum.

Det är inte nödvändigtvis så att om Assange vid något tillfälle skulle ha sagt att han ville ha en rymdraket så måste den typen av önskemål tillgodoses. Man kan enkelt meddela honom om att det kan han glömma och förklara att antingen så ställer han upp på förhör utan rymdraket eller så blir det inget. Ingenstans får man intryck av någon sådan diskussion någonsin förekommit.

Någon större diskussion om orimliga villkor för förhör på distans har inte setts röken av förrän Ny ombads boka en flyttfirma för omplacering av hennes ofattbart svårflyttade arsle.

Tvärtom så verkar Ny hela tiden ha ställt orimliga krav på att Assange skall utsätta sig för risker, först baserat på lögner om att det är olagligt att förhöra på distans. Senare baserat på uppenbara lögner om förhörskvalité, som vilken normalbegåvad 7-åring som helst kan genomskåda. Dock inte svenska domstolar som uppenbarligen litar på vad som helst som Marianne Ny påstår. Säger hon att hon misstänker att Elvis var delaktig så finns det ingen anledning att misstänka att hon ljuger, utan det är något som i så fall får utredas vid rättegång.

Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Wright
Det är Assange som är hindret i denna process. Det enda Assange varit bra på är att lura flashbackare och andra att tro att hindret är de svenska åklagarna.
Vad är det som luktar? Jaha, det är bara lite substanslöst skitsnack...

Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Wright
Så något mer av samma sak. Under utlämningsförhandlingarna i Magistrates Court togs frågan om SMS:en upp. Försvaret ansåg att SMS:en borde ha utlämnats till Assange och att man inte lämnat ut SMS:en var "abuse of process". Från domen i Magistrates Court:

Domare Riddle slog fast att det inte fanns några skäl till Assange skulle få tillgång till SMS:en.Han skrev att om Assange hade misstänkts för samma brott i England skulle han inte ha fått tillgång till SMS:en. Att Assange förlorat denna fråga i ett antal domstolar verkar inte störa honom. Han kör på i sitt rättshaveristiska beteende ivrigt påhejad av flashbackare.
Du och anonymare är väldigt intresserade av att påminna om de engelska prövningarna och deras fynd.
Vad är det som imponerar så mycket med domare Riddles slutsatser, när denna inte ens ifrågasatte den uppenbara och påpekade lögnen att den ena kvinnan låg och sov? Istället tog han bestämt fasta på att det är olagligt att våldta sovande kvinnor även i England.

Han prövade med andra ord aldrig trovärdigheten i anklagelserna eftersom det vid en enkel granskning hade visat sig att Ny ljög i EAW:n om SW:s sovande tillstånd och valde i likhet med dom svenska domstolarna att istället lita på Marianne Ny. Säger hon det så, då måste det vara så.
Citera
2015-07-08, 14:54
  #65361
Medlem
longbow4ys avatar
Dagen efter den 1 september:

Citat:
Utredningen om den misstänkta våldtäkt i Stockholm som Wikileaks-grundaren Julian Assange varit misstänkt för, ska återupptas. Det har överåklagare Marianne Ny vid åklagarmyndighetens utvecklingscentrum i Göteborg beslutat.
...
Nu har alltså ett nytt beslut tagits, som alltså innebär att misstankarna om våldtäkt ska utredas.
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=103&artikel=3970724

Citat:
Silbersky har varit i kontakt med Assange om anklagelserna, och kan berätta att ingen från åklagarmyndigheten kontaktat honom i ärendet.
– Han är inte kallad till några nya förhör i nuläget, säger Silbersky.
...
Borgström överklagade Finnés beslut och hävdade att Assange bör delges misstanke om två fall av våldtäkt. Istället misstänks han nu för ett fall av våldtäkt och ett fall av sexuellt tvång och sexuellt ofredande.
http://www.svd.se/assange-ater-misstankt-for-valdtakt

Han blev uppenbarligen inte formellt delgiven misstanke den 1 september. Beslutet MN tog var att återuppta förundersökningen.

Edit
ÅKM egna ord från hemsidan:
Citat:
1 september 2010
Överåklagare Marianne Ny beslutar återuppta förundersökningen om våldtäkt. Förundersökningen om ofredande utvidgas till att omfatta samtliga händelser i anmälan.
Ingen delgivning om misstanke där inte.
__________________
Senast redigerad av longbow4y 2015-07-08 kl. 15:05.
Citera
2015-07-08, 15:03
  #65362
Medlem
trenterxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Wright
Assange har aldrig någonsin samtyckt till förhör.... .

Du är fruktansvärt vårdlöst med sanningen. Skriver du vad som helst för att få en poäng?

Asange förhördes frivilligt av Mats Gehlin den 30 augusti 2010. När EAW:n äntligen blev korrekt ifylld och giltig, 7 december, så infann han sig frivilligt till brittisk polis. Han har stått upp och försvarat sig i domstol.

Varför skulle han vara rädd för att bli förhörd av Marianne Ny? Är hon särskilt farlig eller obehaglig? Han har allt att vinna på att bli förhörd. Att han inte litar på svenskt rättsväsen är en annan sak. Det bygger ju på erfarenhet.
Citera
2015-07-08, 15:12
  #65363
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Wright
När fick då Assange ta del av anklagelserna mot honom på ett språk han förstod? Svaret är givetvis den 1 september 2010.
Detta påstående är sensationellt. Det skulle i så fall innebära att åklagaren bryter mot 23 Kap, 18§, och dessutom uppenbart sedan den 7 December 2010, 24 Kap 9§ i rättegångsbalken:
Citat:
9 § När någon grips eller anhålls eller när ett anhållningsbeslut enligt 8 § första stycket verkställs, ska den frihetsberövade få besked om det brott som han eller hon är misstänkt för samt grunden för frihetsberövandet. Lag (2008:67).

Dock så har du tidigare refererat till det preskriberade ofredandet som han delgavs misstanke om i det förhör Eva Finné begärde som inte längre är relevant. Men du verkar ha svårt att ta in detta. Så den rimliga slutsatsen är att detta sensationella påstående från dig också är en bluff.
Citera
2015-07-08, 15:29
  #65364
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bob-Wright
Är detta tillräckligt för dig för att du ska förstå att det inte går att "tillfälligt överlämna" Assange till USA.
Med tanke på att Secretary of State William Hague var den som låg bakom hotet om ambassadstormning 2012 så är ditt påstående att det inte går med hänvisning till nedanstående direkt skrattretande:
Citat:
In such an event the consent of the Secretary of State in this country will be required, in accordance with section 58 of the Extradition Act 2003, before Sweden can order Mr Assange’s extradition to a third State. The Secretary of State is required to give notice to Mr Assange unless it is impracticable to do so.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in