2015-07-01, 22:34
  #42697
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boidis12
Tror nog i och för sig att duktiga spårhundar har hittat faan så mycket mer än vad både Saida och alla hennes kollegor har gjort tillsammans .....

Där är vi ense :-)
2015-07-01, 22:35
  #42698
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fnero52
Eller påbörjade hon färden hem förbi MGM bostad och vidare till gården där hon anträffades, och där stötte på MGM som sedan körde tillbaka mopeden.
Ja, med de få uppgifter vi har så är detta inte uteslutet. - LH:s mobildelar kan då på tillbakavägen ha strötts ut i naturen.
2015-07-01, 22:37
  #42699
Medlem
A1HORNYLADs avatar
Ni som kan sånt här, vad får man veta i en FUP? Hur detaljerade är de?
Får man t.ex. veta exakta ordalydelsen etc. i det sista sms:et?
2015-07-01, 22:38
  #42700
Medlem
hojtas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fnero52
Eller påbörjade hon färden hem förbi MGM bostad och vidare till gården där hon anträffades, och där stötte på MGM som sedan körde tillbaka mopeden.

Det är min teori också och har varit uppe tidigare men få verkar tro på den.
Det som talar för är att: kroppen självmant har transporterats till brottsplatsen.
Det är en skitsak för GM att sen köra tillbaka moppen istället för att flytta runt ett lik.

GM är gissningsvis nån med lokalkännedom och i samma ålder som LH och dom har träffats tidigare på ex fiket.
GM kan ha velat visa något dom pratat om tidigare tex nåt gulligt djur eller så.
Så tog dom sina moppar och åkte iväg.
Sen gick nåt snett...
2015-07-01, 22:39
  #42701
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XeniaOnatopp
Varför skulle hon inte tro på toaversionen? Även litauer måste gå på toa ibland, det måste hon ha vetat. Något allvarligt hände i ladan, troligen mordet, det var inte handsken som fick polisen att spärra av den två gånger.
Handskfyndet bör ha igångsatt en mer omfattande undersökning av ladan och närliggande byggnader.
2015-07-01, 22:41
  #42702
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Men har Skaraborgspolisen verkligen använt sig av GMP-gruppen? Tog dom inte MGM:s på "intuition/magkänsla".

gmp ska ha varit involverade sedan tis 9/6. Vad, eller om deras närvaro bidragit med något, vågar jag inte spekulera i, men dom kopplades troligen in pga fynd hittats, samt att det såg ut som det gjorde med Lisa´s tillhörigheter vid caféet.

Enligt beskrivningen av polisen själva, så var det helt enkelt, riktigt bra uppmärksamhet som ledde till att det skulle bli fråga om förhör av MGM.
2015-07-01, 22:41
  #42703
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lollypoppet
jag kasnek är helt ute och cyklar, men nåt säger mig att GM var ute efter cafeägarens dotter och tog fel på tjej, pga hjälmen. kan det ha varit så att cafeägaren varit i dispyt med litauerna alt snackat skit om dem och skyllt stölder i bygden på dem? GM hämnas genom att skrämma upp dottern, som visar sig vara LH och så spårar det ur. är det alltför långsökt?
Angående att yppandeförbud och sekretess hållts noggrannt tror jag tyvärr beror på att kvarlevorna var så hårt åtgångna att man gör detta av respekt för familjen.

Den teorin är mindre långsökt än flertalet andra man läst...Säg att Lisa lärt sig lite självförsvar av sin pappa och blev jobbigare än det var tänkt.
2015-07-01, 22:42
  #42704
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Ingen skulle tro på toa-versionen. Det finns ingen story som håller här. - Handsken kan ha placerats i ladan för att avleda från kaféet och ev. också att föra tankarna till ett sexualrelaterat brott.

Jag tror det var en ren lapsus dvs missöde att den ramlade ur MGMs focla. När den väl låg där var det lite väl sent att göra något åt det, men han lyckades ändå få alla närvarande att kladda på den nu beramade handsken.

Men den mest förödande konsekvensen var att polisen intensifierade sökområdet till just närområdet till caféet.
2015-07-01, 22:42
  #42705
Medlem
synaxiss avatar
Ny info! Lisa hittades i 5 delar, styckad.
2015-07-01, 22:42
  #42706
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av helsan
Vilken bild??

http://www.bt.se/sverige-varlden/misstankt-mordare-slapps/
Den bilden. Någon påstod att det som är övertäckt av något grönblått material är LH's kropp. Det är ytterst osannolikt dock.
2015-07-01, 22:44
  #42707
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av synaxis
Ny info! Lisa hittades i 5 delar, styckad.
Bra att du providar länk!
2015-07-01, 22:45
  #42708
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av synaxis
Ny info! Lisa hittades i 5 delar, styckad.
Det har diskuterats flera gånger tidigare men ingen har lyckats namnge en trolig källa. Kan du det?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in