Citat:
Ursprungligen postat av
baso80
Men säkerhet och säkerhet. Du verkar tro att marknaden inte vänder förrän räntan går upp i 5-7% bara för att det är siffran banken har räknat på. Vafan om folk bara satt och väntade på maxräntan för att sen flytta skulle vi se ett fritt fall utan dess like.
Du verkar missförstå ordet säkerhet. Idag är krävs det högre säkerhet (kontantinsats i förhållande till försäljningspris) för att man ska få låna än tidigare. Och det krävs att man amorterar ner till 30% på 10-15 år. Trots det är priserna högre nu.
Det är inte konstigt att det blivit så med tanke på ränteläget och man har en kommunistisk hyresmarknad som inte fungerar i kombination.
Sedan finns det ju en annan aspekt som gillas att debatteras flitigt på flashback, nämligen invandringsfrågan. Invandringen ökar och städerna blir allt mer segregerade för varje dag som går.
Folk kommer tycka att det är värt att köpa sig bort från segregerade områden med alla problem som finns där, vilket lär hålla betalningsviljan för bostäder i attraktiva områden i schack.
Citat:
Ursprungligen postat av
baso80
Om man talar om för dig att en ränta som sänks orsakar att priserna går upp så bör det omvända gälla så försvarar du dig med "säkerhetsbegreppet".
Det är inte så det fungerar eftersom högre ränta innebär att ekonomin går mer på högvarv och lönerna ökar osv. Ej att förväxla med 90-talskrisen innan man lät kronan flyta.
Citat:
Ursprungligen postat av
baso80
Det lustiga med personer som du är precis oviljan att inse att ett prisfall inte alls behöver vänta på en 5-7% ränta utan kan räcka med 1-2 procent, ett amorteringskrav och en räntebana som bara visar att räntan ska upp.
Det finns inga incitament från de seriösa partierna att sänka bomarknaden. Det vore ett totalt fiasko som ingen kommer vilja ta på sig, utom möjligen vänsterpartiet och MP.
Ett eventuellt amorteringskrav kommer främst att slå mot de som ska in på marknaden och inte mot marknaden som helhet.
Det mest ironiska är ju att när det hotades med amorteringskrav sist så gick priserna upp istället, så det får bara omvänd effekt.
Citat:
Ursprungligen postat av
baso80
Det krävs bara att siffrorna pekar åt andra håller än idag vilket är självklart det som kommer att hända.
Ja men så är det inte nu. Det som det pekas på är att räntorna kommer att vara låga för en lång tid framöver. Och det kalaset vill iallafall inte jag missa, då jag vill göra mig av med mina lån och hålla låga boendekostnader i framtiden.
Citat:
Ursprungligen postat av
baso80
Vi kommer i sinom tid få svar om Sverige står pall och är i "nya tider".
Jag tror det blir dyrt att stå utanför i långa loppet och vänta på en krasch som aldrig kommer.
Gör gärna det du, men jag är ganska säker på att du kommer att vara en förlorare i långa loppet.