Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Fast kan de ange detta eftersom omständigheterna är sådana att hon trots att hon de facto är tredjelands medborgare ändå jämställs med EU medborgare i så mån att hon inte behöver uppehållstillstånd utan endast behöver visa uppehållsrätt?
Någon nämnde varför Ryssland eller Vitryssland skulle "ta emot" någon som är misstänkt för brott. Frågan där är ställd från felaktig förutsättning eftersom internationell sedvanerätt är att ett land inte kan neka sina medborgare. Oavsett hur sannolikt det är att hon drar från Litauen eller inte.
Eftersom kvinnan är släppt och har rest tillbaka till Litauen men ff inte är avförd från utredningen så skulle jag tippa på att litauisk polis, tagit av henne idhandlingarna så hon inte kan lämna Litauen, fall svensk polis behöver kalla tillbaka henne. Misstänkta brottslingar i Litauen fråntas sina id-handlingar så de ej kan lämna landet!!!
Detsamma gäller då den yngre brodern om han reser tillbaka till Litauen!