Citat:
Ursprungligen postat av
Fnysington
Man behöver ju inte explicit säga att man röstar på SD, det räcker med att racka ner på moderattoppen och sossetoppen och invandringspolitiken, i artiga ordalag (om så krävs). Lite subversiv verksamhet tycker jag ändå att man får våga sig på.
Ja och demokratiaspekten kan man förstås också belysa. En opposition är väldigt viktig att ha oavsett vilken politisk åsikt man än har. Nu består den oppositionen endast av SD och det är förklaringen till att de går som en raket. Sådant här kan man förstås ta upp och diskutera problematiken kring.
Men även att det i alla andra frågor går att diskutera nivåer, man är t.ex. inte antingen emot all skatt eller för 100% i skatt. Det finns en gråskala däremellan. En sådan gråskala måste rimligtvis även kunna finnas för invandringsfrågan.
Bilbränderna i våra förorter gillar väl ingen heller, liksom tiggeriet.