Citat:
Ursprungligen postat av
sillynamnam
Men vad är det för prat om gubbar och gamlingar, de är i trettiårsåldern. Jag har varit tonårstjej och hade absolut inte tyckt att de var gubbar. Jag tycker också att de ser bra, trevliga och intelligenta ut.
Inte för att det här har nåt med nåt att göra, eftersom vi inte vet något överhuvudtaget, i alla fall ytterst lite, men som ung kvinna har jag haft dreglande gubbar i hasorna, då pratar jag om tjockisar på fyrtio, femti plus.
Det verkar som om somliga inte kan tänka sig att en ung söt tjej gillar en ung snygg man på trettifem som jobbar som snickare. Ni vet inte mycket om kvinnohjärtat. Ett otroligt förakt för "grovjobbare" också.
Det säger inget om vem som är skyldig, hur hon dog, vilka omständigheter osv.
Jag har väldigt svårt att förstå hur du resonerar!Det finns väl ingenting i detta grova brott som utspelats sig och rubricerats först som ofrivilligt försvinnande till människorov till mord, som indikerar att Lisa kände dessa två personer eller att de stod i ngt som helst känslomässigt förhållande till varandra? I sakens natur är det minst sannolikt att en ung flicka, till många delar fortfarande ett barn, skulle ha haft ngn kontakt med dem innan brottet. Utifrån dess plötslighet, grovhet och tragiska utgång kan det inte ligga mycket trovärdighet i spekulationer som dina ovan som då skulle innefatta kommunikativ ömsesidighet. Allt tyder på en envägskontakt från förövarnas sida dvs övergrepp utan respons eller tillmötesgående från offrets sida. Allt tyder på ett grovt överfall mellan personer som är främlingar för varandra. Detta även om ngn av bröderna eller de två tillsammans initialt har ropat på , lockat till sig osv Lisa till att komma till ladan som ex.
Det ter sig smaklöst att prata om fördomar ang grovarbetare och dessa litauiska män i 30-års åldern som fina o intelligenta. Visar det sig att de gjort sig skyldiga till mordet på Lisa, vilket jag är övertygad om och ,även att det tyvärr rör sig om ett grovt o makabert tillvägagångssätt som man helst vill slippa o tänka på, så förtjänar de alla epitet som kan tänkas som uttrycker förakt som fula grova och svagbegåvade sociopater.