Citat:
Ursprungligen postat av
MissMeduza
Så är det här med. Bor mellan två stora gårdar så verkligen landet.
Därför tror att balterna betett sig konstigt och vägrat öppna etc just pga den orsaken. Obehöriga ska hållas undan, så enkelt är det. AJ kanske sagt till dom att hålla koll i området lite extra med tanke på stölder som skett.
Att MP kommer gör ingen skillnad för dom. Dom lyssnar på chefen.
Nja...
Det gick ett antal dagar mellan Lisas försvinnande och tills hon hittades. Bröderna jobbade i omgivningen. Det kan knappast ha undgått dem vad som hade hänt och att det letades. Om vi ponerar att de är oskyldiga så bör vi nog se dem som mänskliga varelser precis som alla andra, och utrustade med sunt förnuft. Då fattar man att det är av vikt att det får letas efter en försvunnen person.
Här i tråden låter det ibland lite som om förhållandet mellan AJ och hans anställda är som det var för hundra år sedan här i Sverige. En burdus patron som pekar med hela handen vars anställda lyder hans minsta vink. Jag är inte så säker på att det är riktigt så, även om hans utländska anställda nog är måna om att sköta jobbet bra i rädsla för att annars bli av med det.