Citat:
Ursprungligen postat av
XeniaOnatopp
Så, i din fantasi förutsåg du ett scenario där folk kommer att ifrågasätta litauernas skuld in absurdum? Jag förutser att vissa, som tycks ha ett obotligt förtroende för åklagare, kommer att ifrågasätta liatuernas oskuld in absurdum. Även om de frias och avförs kommer vissa att hävda att de är skyldiga iaf. Det finns fortfarande folk som hävdar att TQ är skyldig till de mord han dömdes för.
Men att förutsäga hur diskussionen kommer att bli är slöseri med hårddisk. Den som lever får se. Just nu diskuterar vi vem som kan vara skyldig till Lisas död.
"Fantasi"? Kalla det hellre bitter erfarenhet

Flashback har haft ett antal krimtrådar där alternativteoretiker (jag tror Hamilkar är upphovsman till begreppet) härjat runt och förespråkat andra gärningsmän. Utan att hittills ha fått rätt i något fall. Förklaringen till det är lika alldaglig som trist: Den nyktra rågan i dessa fall - som tror jag i allt väsentligt vilat på indiciekedjor - har aldrig varit huruvida den åtalade är skyldig de facto till mordet/morden, utan om bevisningen i en rättsstat kan anses vara tillräcklig. Det existerar inga "alternativa gärningsmän" annat än i alternativteoretikernas fantasi.
Vad som är ganska synd är att just den berättigade frågan: Fria eller fälla på tillgängliga bevis, har kommit i skymundan när det har malts på om karatetränare eller andra mystiska personer som ska ha begått mordet fast alla trådar pekar mot den åtalade (och som regel också dömde)
Men visst har du rätt i att ett antal personer sannolikt kommer att fortsätta betrakta även friade och avförda personer som skyldiga. Det är ju inte någon originell teori med tanke på att Flashback regelmässigt pekar ut folk som inte ens är misstänkta av länsman för att vara inblandade i mord. Jag kan dock lova dig att om de blir officiellt friade och avförda så ska jag utgå från att de är oskyldiga. Är det så att detta fall - gud förbjude - slutar med att bevisningen inte räcker för fällande dom, men att de som nu sitter förblir misstänkta i utredningen - ja då förbehåller jag mig rätten att ha kvar min personliga uppfattning i skuldfrågan. Utan att hävda att den på något vis borde påverka de ej dömdas framtida rättigheter i samhället.