Citat:
Ursprungligen postat av
SleepaZ
Eftersom det visar sig att troende både röker,dricker,drogar sig mindre än icke troende. Och mår bättre helt enkelt.
Då kan man ju koppla in det i ett evolutionsärt perspektiv. Det naturliga urvalet sållar då på sikt bort gener för missbruk och dyligt. Ironiskt nog kan man säga att evolutionen sållar bort ateismen

Ja jag tror också att evolution kanske har utvecklat vår tro på gud.
Detta skulle då med lite vilja ses som ett bevis för det ontologiska gudsbeviset. (Gud finns eftersom vi kan föreställa oss att Gud finns)
Jag har åtminstone inga problem att se det som att evolution->religion->jag finns alltså tror jag.
Då skulle någon
kanske invända att ateism kan vara "nästa steg" i utvecklingen efter teism.
Kanske det, men Gud dödar de ogudaktiga. Det är ju så evolutionen fungerar att de svagare dör.
Och vi kan inte omprogrammera vårt väsen på 2-3 generationer.
Alltså, Gud skapade oss genom evolutionen för att vi skulle vara troende och dyrka Gud. Det tror jag.
Däremot börjar jag bli mer skeptisk till den där Jesuskulten, eftersom de från början haft fel angående Jesu återuppståndelse och sen gjort konstanta omrationaliseringar.
Svår fråga. Men vi vet ju aldrig allting oavsett. Det är som den sekulära religionen socialism -- när socialisten blir gammal så blir han ofta kapitalist. Vad jag vill säga är att man kan aldrig klura ut allt, man får nog acceptera att man lever i en lögn angående de stora frågorna oavsett. Finns nog ingen perfekt religion.