Citat:
Ursprungligen postat av
sherlocksnake
Hmm... intressant! Det var i alla fall mitt första intryck jag fick när jag läste det.
Möjligt att vi lägger olika vikt på uttryck. (Personliga uppfattningar)
Styckad? Sedan kom polisen för snabbt till caféet, uppehöll sig på platsen. Att det sammantaget blev en svårare operation att transportera bort den färdig styckade kroppen.
Det nämns i utredningen att den äldre sonen NB talar i telefon med deras mamma dagar efter försvinnandet. I samtalet nämner NB att den yngre AB är ute och fiskar, och om det nappar bra skall NB ansluta sig till AB för att fiska (gömma kvarlevor?).
Undrar som sagt om kroppen efter LH är intakt? Om något makabert gjorts med LH´s kropp? Att det medför att fastställandet av dödsorsaken försvåras i obduktionsutredningen?
Att det är en bidragande anledning till att enskilda poliser som deltagit i sökandet efter LH reagerat stark känslomässigt?