2015-06-17, 01:34
  #27529
Medlem
FritzDaCats avatar
Eftersom nu männen har jobbat så pass nära caféet, är det rätt sannolikt att de tidigare har varit där och sett Lisa och kanske t.o.m har konverserat med henne. Då blir det ju lättare att förstå att hon inte fruktat dem, att de känts bekanta. Och GM har under en tid hunnit bli intresserad av henne. Så en fredlig konversation utmynnade kanske i våldtäktsförsök osv.
Att inte mopeden hann avlägsnas, tyder på att allt gick mycket hastigt och klantigt till. När GM väl börjat nyktra till fanns det redan folk på platsen som sökte Lisa.
2015-06-17, 01:34
  #27530
Medlem
Vet inte om detta har varit uppe i tråden.

Från AB:
"Hon berättar också att dottern för drygt ett år sedan arbetade som städerska på kaféet där Lisa Holm jobbade.

– Men hon kände inte flickan, säger mamman."


Kan nog vara därför ingen har sett något misstänkt, då offret och GM's kände varandra sedan tidigare.
2015-06-17, 01:34
  #27531
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
Lite väl många "om".
Sex-predator?
"Attackerar, bearbetar sexuellt och slutligen avlivar."
Slutsats: Trams.

Din kommentar är redundant. Jag vidhåller att att Lisa Holm kan ha avlivats som ett moment i en sexualhandling utförd av en sex-predator

En sex-predator är en "sex predator" som du kan slå upp på engelska. Typ en person som jagar sexuell aktivitet genom att tilltvinga sig sexuell upplevelse av exv. 17-årig flicka..
2015-06-17, 01:34
  #27532
Bannlyst
Hade inte Lisa adidas-byxor på sig? Mjukisar alltså dom är ju lätta att få av henne om de våldtagit henne. Besvärligare med tighta jeans.
2015-06-17, 01:34
  #27533
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av larsnilssonabcd
Det vet jag att det var hennes först dag med moppe , dom kan hjälp henne med något innan under dagen och sedan på vägen hem bara snabb åkt förbi för att lämna kakor eller mat ... och fruga blivit tokig ... sedan har dom snabbt kört tillbaka moppen

Hon förfogade ju inte över resterna på caféet. Det är ju inte bara att ta dem eller tror du folk som jobbar på ett ställe har tillåtelse att ta saker därifrån utan att fråga? Om hon tagit fika utan att fråga (= stöld) hade ju arbetskamraterna sett det. jag upplever inte att LH var en tjuv. Nu kanske du säger att hon frågade om lov. Jo, men tror du inte då att hon skulle säga vad hon skulle göra med fikat? Ge till de trevliga hantverkarna som jobbar i ladan. Om detta hänt hade polisen gått direkt på litauerna. Direkt anat oråd med tanke på att hennes moped stod kvar vid caféet..
2015-06-17, 01:35
  #27534
Medlem
sparrow1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeMajk
Hur fan jag än vänder och vrider på alla tänkbara och otänkbara scenarion, borttappad och upplockad handske, kikar på kartor, pratar med folk som bor i närområdet, funderar på kringströdda personliga ägodelar, lyssnar på radio, läser tidningarna, diskuterar med arbetskamrater, så känns det fortsatt väldigt obekvämt att de häktade verkligen är rätt GM.

Japp, håller med. Det känns mer som att det är antingen någon hon känner väl (t.ex. arbetskamraterna) eller en ensam galning.
2015-06-17, 01:36
  #27535
Medlem
Ravsvanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av softboll
Har för mig någon sa att det blåste västlig vind, i så fall borde hon gått till baksidan av caféet. Skulle hon över till ladan och typ redan satt på mopeden och satt i nyckeln borde hon ha kört över. Har man moped går man inte när det går att köra. Kan ha varit som någon spekulerade att moppen inte startat och hon gått över för att få hjälp.
Var det en ny moped? Hon hade tidigare blivit körd och hämtad, hade hon precis fått mopeden för att föräldrarna skulle slippa köra där hela sommaren? Var hon ovan och glömt något med moppen så den inte startade?
Ja, att mopeden inte startade är kanske ett rimligare scenario - missade det tidigare i tråden.
2015-06-17, 01:36
  #27536
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av legolasnilsson
Hade inte Lisa adidas-byxor på sig? Mjukisar alltså dom är ju lätta att få av henne om de våldtagit henne. Besvärligare med tighta jeans.
Vad har det för jävla betydelse? Tror du verkligen att ett par "besvärliga byxor" kan stoppa en våldtäktsman?
2015-06-17, 01:36
  #27537
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av theodor.busse
Och en osedvanligt dum sådan.. Ska vi lista personer som har "jobbat och skött sig" i minst sex år och sedan begått ett hemskt brott? Få se nu... Det kan väl inte vara så himla många?..

Nä det finns många sådana men då brukar det ske inom någon etablerad relation av något destruktiv karaktär. Inte ens någon som yttrat sig under premiss att de vill vara anonym har andats något om att de söp till och var odrägliga. Däremot verkar en del tycka något motsägelsefullt att de verkade skötsamma men ändå hoppas man "att polisen fått rätt" så "det blir ett avslut".
2015-06-17, 01:36
  #27538
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av chrisemil
Att mopeden inte startat är redan avfärdat... hennes pappa testade tydligen mopeden direkt när han kom dit på kvällen.
Nu vet jag inte vad det var för moped, men kan den ha klickat när hon skulle starta eller hon gjorde fel på något sätt och han var ovan vid ev ny moped.
2015-06-17, 01:36
  #27539
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KallesJulafton
Vet inte om detta har varit uppe i tråden.

Från AB:
"Hon berättar också att dottern för drygt ett år sedan arbetade som städerska på kaféet där Lisa Holm jobbade.

– Men hon kände inte flickan, säger mamman."


Kan nog vara därför ingen har sett något misstänkt, då offret och GM's kände varandra sedan tidigare.

Lisa hade bara jobbat nån vecka, dvs inte förra året. Så det var inte säkert att de hade träffats. I alla fall inte säkert att de träffats genom caféet.
2015-06-17, 01:37
  #27540
Medlem
Lisa.Holms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av legolasnilsson
Hade inte Lisa adidas-byxor på sig? Mjukisar alltså dom är ju lätta att få av henne om de våldtagit henne. Besvärligare med tighta jeans.

Hon hade jeans på sig, mjukisarna var förmodligen till för att hålla sig varm på hemvägen.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in