Citat:
Ursprungligen postat av
SirHizz
jävla nötter som dödade henne bara för deras plan gick snett? va fan, bättre släppa henne då liksom. och få några år i fängelse istället för livstid.

Genom att mörda tror man sig kanske slippa allt, inklusive fängelse. Det sista personer som utför våldsbrott kalkylerar med, är konsekvenserna i form av straff. Detta vet vi och har vetat väldigt, väldigt länge. Hade det varit på något annat vis hade brottslighet stått i direkt omvänd proportion mot straffskalorna. Ett samband som vi vet inte existerar.
Är de nötter? Är det korkat agerat? Givetvis! Du resonerar i sig helt och hållet riktigt givetvis, men förklaringen är den jag angav, inte att just dessa handlade på något för kriminella ovanligt sätt.