2015-06-12, 16:12
  #13477
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av avishaman
henens café har blivit granskat förr.

http://bloggar.aftonbladet.se/oppengranskningbidragsjobben/2013/05/kyrkan-vi-hade-inte-rad-att-lata-lena-vara-kvar/

dom förlorade 150.000 om året på henne. dom är även tvetydiga. ena stunden säger dom att lena är "proffsig". andra stunden så ruinerade hon dem. det går inte ihop.

jag tycker man borde fråga lena, eller kolla i årsredovisningen för caféet hur stället går runt. specifikt.

2 kollegor+BO stängde caféet & ytterligare 1 kollega uppges ha jobbat på caféet samma dag.
Har man råd och behöver 4 anställda för att hålla caféet i rullning en söndag, då bör caféet ha rätt många gäster, inte sant? Lägg dessutom till det faktum att ägaren själv var närvarande fram till 15 tiden under söndagen. Totalt alltså 5 anställda på plats den aktuella dagen, på en söndag, på ett café utan på vischan. Vad säger det?
2015-06-12, 16:12
  #13478
Medlem
ojvamysigts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 8332
Är förvånad över att det inte spekuleras mer om personer som varit på fiket, kan garantera att stalker psykfallet borde besökt stället rätt ofta och haft koll på LH så den övriga personalen där borde ju veta vem psykot är.
Det fanns en uppgift om en strulig kund, den uppgiften spekulerades till döds och hängde ut en enligt polisen helt oskyldig man.

Polisen har sedermera dementerat att någon kund under helgen ska ha stått ut på något negativt sätt, så vi har ingenting att prata om. Eller menar du att vi ska sitta och gissa vilka hundratals som besökt kaféet under helgen?
2015-06-12, 16:12
  #13479
Medlem
mcJOckes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 8711
Nu kommer undervattensroboten från Stockholm som kommer söka av vattnen och dammarna!

Den kan se 40 meter ner i djupet. Dom kan söka dygnet runt och hela kommande natten!

Nu ska hon hiittas!!

Vad är det för robot? Hoppas man tagit dit en REMUS alt AUV62. Ligger hon i en damm alt sjö så hittar dem henne direkt. AUV62 har vid ett tillfälle lokaliserat en kropp på 2 timmar efter att man innan letat med dykare under 2 veckor.
2015-06-12, 16:13
  #13480
Medlem
Glufses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blargg
Att försvinnandet beror på faderns arbete är osannolikt, men ett genialiskt drag om så vore fallet. Förstå vilken psykologisk faktor det vore att veta att "de" kan ta dina nära och kära. .
Dock väldigt osannolikt i detta fall.

Pappan kan vara med i SOG om man ska lyssna på medias förklaring av arbetet. Han kan dock vara lastbilschaufför inom det militära då det krävs speciella kunskaper till även det.... Media har och kommer alltid vinkla saker för att de ska låta saftigare än vad de är.
Ja varför skulle en militär organisation sprida runt hennes tillhörigheter som någon annan psykopat?
2015-06-12, 16:13
  #13481
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av epost72
Jag skulle inte tro att någon fortfarande tror att Lisa kommer återfinnas vid liv, det är naivt att tro något sådant nu. Det man nu inriktar sig på är att hitta kroppen.
Det har stått klart sedan i tisdags vill jag påstå.

Beror på om hon är inlåst någonstans, då skulle hon ju kunna fortfarande vara vid liv. Mycket tyder på att hon lämnade platsen utan våld, vilket kan tyda på att det är någon som haft för avsikt att ta med henne och inte bara haft för avsikt att ge sig på henne.

Är det våldtäkt + mord så riskerar man inte att släpa med sig henne hem och göra det med tanke på allt som kan hända på vägen hem + att det kan lämna spår i bilen/huset. Man gör det oftast på plats, eller i närheten.
2015-06-12, 16:14
  #13482
Medlem
ojvamysigts avatar
PM från nyregistrerad användare som har en teori:

Citat:
Möjlig gärningsman.

Lisa har säkert varit på sin pappas jobb flera gånger samt arbetskamrater till pappan har säkert varit i kontakt med Lisa privat också på olika tillställningar arbetskamrater emellan. Det är en söt flicka och att medelålders män kan fatta tycke är såklart inte uteslutet. Någon utav pappans arbetskamrater fått ett sjukligt intresse utav flickan och fått information om att hon just den dagen skulle ta mopeden hem själv och då åkt dit. Grundtanken har nödvändigtvis inte varit att föra bort henne eller våldta och döda henne. Men Lisa har undrat hur han kunde vara just där då och avvisat hans närmanden. Han kan såklart inte riskera att Lisa berättar detta för sin pappa och dödar henne.

Han är utbildad soldat och kan säkert döda en liten späd tonåring snabbt och effektivt. Pappan har ringt sina vänner inom militären och bett dem komma och hjälpa till. Ingen kommer såklart på tanken att kontrollera om någon utav dessa har Lisas tillhörigheter på sig. Dessa tillhörigheter kan han smidigt släppa av lite här och var under tiden de letar. De har säkert spridit ut sig för att få stor stor yta som möjligt täckt snabbt.
2015-06-12, 16:14
  #13483
Medlem
Tror pappan ligger bakom detta.
2015-06-12, 16:15
  #13484
Medlem
Hur ser svensklag på privatdetektiver? Vill minnas att det var ett försvunnet barn i USA tidigt 2000-tal som polisen inte hade någon som helst aning om vad som kan ha hänt eller var pojken kunde befinna sig. Fallet blev olöst och efter 8 år kontaktade familjen någon privat "hotshot" snubbe som löste fallet på 48 timmar genom att endast analysera filen med fakta och ledtrådar som polisen gav ut.
2015-06-12, 16:15
  #13485
Medlem
JohnnyGenzales avatar
Hur många fall av människorov har visat sig vara "sexslav/fångatagning under längre tid" i Sverige egentligen?

Ser att många spekulerar i att hon är bortrövad och "Fritzlad" men känner inte till ett enda fall då det har skett. Känns avlägset.

Mest troliga är väl att hon är död samt kroppen dumpad någonstans och att GM är ganska långt borta eller bara återgått till sitt vanliga liv på orten om han bor i närområdet.

Svårt att se att hon skulle hållas vid liv någonstans.
2015-06-12, 16:15
  #13486
Medlem
Hopes.N.Dreamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Muwltiplier
Tar man hänsyn till den märkliga utspridningen av tillhörigheter så kan jag bara dra en rimlig slutsats:
GM är ute efter att vinna tid. Att BO skulle ha blivit jagad över sådan sträcka finner jag mycket otroligt. Det är hemskt att spekulera i det, men är man ute efter att vinna tid är det antingen för att totalt eliminera alla spår som kan kopplas till GM, särskilt genom att på en mer avlägsen plats utanför nuvarande sökområde exempelvis begrava kroppen lugn och ro. Eller så är det för att man med god marginal vill komma bort med BO och ha henne i förvar. Därför är jag också tveksam till Polisens ställningstagande om att BO kan vara i området. Är BO dumpad i närområdet så undrar jag varför man sprider ut tillhörigheter på ett sådant vis. Vad vinner man på det?

Vad får er att tro mer på att BO kan vara kvar i sökområdet?
Jag tror inte dom har "placerats" där, alltså fynden som man hittat, utan att de blivit kastade ut ifrån bilfönstret från förarsätet.

Längs ner finns det en karta på fynden som visar på var fynden har hittats i relation till grusvägen.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article20953668.ab

Placeringen av fynden ligger alla till vänster om grusvägen, vilket är en indikation på att sakerna slängs från förarsätets fönsterruta. Varför slänga dessa en och en? För att ju utspridda sakerna är, desto svårare är det att hitta sakerna. Det tog polisen en dag att hitta en sak som "utan tvekan" tillhör Lisa och ett annat fynd nästa dag osv. Detta har givit GM tid att ge sig av med Lisa och göra det han nu ska göra i lugn och ro. Grusvägen där sakerna är placerade är också GMs flyktväg som han använt sig av eftersom det är få personer som tar dessa vägar.

Jag skulle hellre se sakerna kastade längs GMs flyktväg än att de ska vara "utspridda".
__________________
Senast redigerad av Hopes.N.Dreams 2015-06-12 kl. 16:34.
2015-06-12, 16:15
  #13487
Medlem
Varför har man letat nu i flera dagar på ett och samma område? Låt missing people leta där med några få poliser typ ett dussin sen kan resten stoppa bilar runt om (området) (länet) tror det är lite sent ute nu man borde stoppat bilar redan första kvällen andra kvällen. Sjutton årings tjej bunden händer och fötter och samt något för munnen får lätt plats i en bagage utrymme. Hoppas dem hittar henne vid liv iaf och välbehållen men vafan gör något nu sluta prata om några fynd hela tiden 5 dagar 6 "fynd". Det är ingen skattjakt utan en människa som har försvunnit.
2015-06-12, 16:15
  #13488
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ojvamysigt
Det fanns en uppgift om en strulig kund, den uppgiften spekulerades till döds och hängde ut en enligt polisen helt oskyldig man.

Polisen har sedermera dementerat att någon kund under helgen ska ha stått ut på något negativt sätt, så vi har ingenting att prata om. Eller menar du att vi ska sitta och gissa vilka hundratals som besökt kaféet under helgen?

Det borde finnas någon som varit där ofta under flera veckors tid, inte bara just den helgen eller just den dagen.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in