Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-06-10, 00:12
  #2761
Medlem
bergsturks avatar
Ingen som kollat hennes twitter och framför allt vilka som prenumererar på den och vilka hon prenumererar på? https://twitter.com/lisaholmmmm/
2015-06-10, 00:12
  #2762
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av deepA
Ålder på badoo ska du aldrig lita på
Nej jag håller med, kameran ser ut att sitta för centrerad


Släpp henne, det är inte BO. Det är en helt annan tjej och ålder på tjejen på badoo stämmer.
2015-06-10, 00:13
  #2763
Avstängd
karlinges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
- Enligt denna person och andra kan man ändra titel och namn i efterhand.
- Hon försvann efter14 dagar, inte 13.
- Hennes namn är inte ovanligt. Det finns fler med det namnet.

Jag tror det är de invändningar som tagits upp.


Det dom missar är 1. varför lägger någon upp ett räkneverk i hennes namn 14 dagar innan försvinnandet? 2. Varför används VPN (om det nu använts) 3. och varför är titeln 13?

Polisen borde kolla hennes inkorg om hon fått denna video skickad till sig. Dessutom borde de väl kunna få ut vem användaren är ganska lätt?
2015-06-10, 00:13
  #2764
Medlem
Wkblades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rramboi
Har inte hängt med helt, finns det några generella kopplingar mellan J*han V*dman och youtube-klippet?
Vissa menar att det kan finnas en koppling mellan emblemet i videon där vederbörandes initialer finns skrivna, fast omvänt.
2015-06-10, 00:13
  #2765
Medlem
mongovolvos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Axel-Foley
Tyckte mig tidigare i tråden läsa om att man tipsat om honom. Men är inte helt säker. Jag finner det lite "onödigt" att tipsa om någon som inte är helt knuten till det än. Å andra sidan kan det ju leda till någonting stort..


Ja man vill ju inte vara en av efterlyst personerna som ringer in och ger skittips och bara stör polisens informationsflöde, kanske ska gå ner och titta i förråden i huset om han är där.
2015-06-10, 00:14
  #2766
Medlem
Troians avatar
Tråd låst för städning.

/Mod
2015-06-10, 00:20
  #2767
Medlem
Troians avatar
Förresten, ni kan ju ta en titt på sammanfattningen så länge:

(FB) 17-årig kvinna försvann 2015-06-07 i Lidköpingstrakten.

/Mod
2015-06-10, 00:41
  #2768
Medlem
Troians avatar
Öppnar tråden igen. Några varningar utdelade för off topic-chatt.

Ber alla vänligen att läsa sammanfattningen eller söka i tråden innan ni postar, sannolikheten att det hela redan avhandlats är stor, och tråden blir oläsbar om det postas fem-tio inlägg i minuten varav de flesta inte tillför något nytt.

/Mod
2015-06-10, 00:42
  #2769
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Hon tar på handskar och hjälm, sätter nyckeln i tändlåset. Kommer på hon lovat skicka sms till päronen, tar av en handske och skickar iväg. Sen får hon syn på en person som gömmer sig i väntan på att göra inbrott i caféet eller överfalla den av de kvinnliga arbetarna som parkerat sin moped på baksidan. Han hoppar på henne, mobilen trampas sönder i tumultet, han stryper henne till döds. Han får panik, det var inte planerat. Han måste gömma henne, så han hämtar bilen han parkerat långt bort. Han tar med hennes kropp och kör iväg.

En stund senare inser han att om mopeden står kvar - polisen kommer förstå hon försvunnit vid caféet om mopeden står kvar. Om han kan få det se ut som att hon försvunnit på sin hemresa är det mindre risk han kopplas till brottet. Han parkerar en bra bit bort, går tillbaka. Väl där plockar han upp den söndertrampade mobilen och handsken hon också tappat i tumultet - plötsligt hörs bilar (det är hennes pappa som kommer för att leta). Han springer och gömmer sig i ladan, tappar handsken där. Springer vidare mot skogen, kastar mobilen i skogskanten så att han inte har nåt på sig om han skulle bli stoppad. Tar sig till bilen, sen kör han iväg.

Stackars flicka, stackars föräldrar

Det är inte olagligt att gömma sig så att denna person sen dödar för att denna blivit upptäckt är inte troligt. Om så är fallet så har vi en total idiot som gärningsman och den hade suttit häktad och gråtit ut om allt.

Personligen tror jag att det är någon hon känner för vill man ha ett enkelt kvinnligt offer så är det bara att stå och vänta vid valfritt joggningsspår. Inte åka runt stan och vänta på att någon tittar ner på sin mobil.

Planerat till fullo. Men allting är möjligt och min spekulation är lika möjlig som att det vore en korkad rånare.
2015-06-10, 00:42
  #2770
Avstängd
karlinges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KIF
Finns verkligen folk som tror sig lösa detta fall bakom en datorskärm då polis har vart på aktuell brottsplats i över 2 dagar..

Flashback har ju hjälpt till förut. Framförallt i mammans fall i trollhättan. Hon som blev kallblodigt mördad av en nazist i sitt egna kök. Hennes kvarlevor hittades tack vare flashback inte långt ifrån där detta fall utspelar sig faktiskt, utanför Grästorp. Så ja, vi kan hjälpa till om vi håller oss on-topic
2015-06-10, 00:43
  #2771
Medlem
Axel-Foleys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mongovolvo
Ja man vill ju inte vara en av efterlyst personerna som ringer in och ger skittips och bara stör polisens informationsflöde, kanske ska gå ner och titta i förråden i huset om han är där.

Känner du folk som bor/arbetar/håller till i områdena där han brukar "hänga"/sova så kan du ju fråga dem om dem inte sett honom på några dagar. Om så är fallet så är det ju helt klart mer misstänkt.

Annars går de ju faktiskt göra en anmälan anonymt.
2015-06-10, 00:43
  #2772
Medlem
En sak som bör noteras i sammanfattningen är att hon just denna dag åkte ensam till och från jobbet på moped (vilket hon annars inte gör)

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in