Citat:
Styrelsens sammansättning är ju en fråga styrelsen inte har kompetens att besluta om i en förening.*http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/sverige/shl/article20891203.ab
Könskvotering inom Luleå alltså... "Vi behöver bli mer mjuka, in med kvinnor!"

Könskvotering inom Luleå alltså... "Vi behöver bli mer mjuka, in med kvinnor!"

Att som medierna, och Luleås styrelse, gå ut och säga att man inför kvotering blir ju därför aningen märkligt, det är ju en stadgefråga för årsmötet i så fall om medlemmarna önskar införa dylika begränsningar i vilka man får välja till styrelsen.
I övrigt ser jag inget problem i om Luleå vill bedriva identitetspolitik. Misstror man sin egen förmåga att finna kompetens, dvs om man tänker att man omedvetet utifrån sina fördomar väljer mindre kompetenta män framför kompetenta kvinnor i hög utsträckning, så är en tvingande regel om att man måste välja en viss andel kvinnor såklart positiv även rent kompetensmässigt. Likaså om man vill reducera kvinnor till sitt kön (eller rasifierade till sin ras, yngre till sin ålder och allt annat som ibland ska kvoteras) genom att välja de på grundval av att man tror att deras kön/ras/ringfingertjocklek har ett inneboende värde i sig självt för föreningen - personer med samma attribut kan identifiera sig, känna sig mer välkomna, motiveras att engagera sig för att man ser att där inte finns ett glastak.
Visar det sig att det är så som ovan, är det ju bara att gratulera. Personligen är jag inte så skeptisk till en förenings förmåga att välja kompetens oavhängigt kön (däremot finns det många andra anledningar som gör att föreningsdemokratiska årsmöten inte alltid prickar så väl), men jag ser ingen anledning att vara upprörd - om Luleå begränsar sin styrelses kompetens är det ju en konkurrensfördel för oss övriga.
Identitetspolitik är förvisso avskyvärd och inhuman, men det är å andra sidan redan klubben Luleå också... det må vara sant att det i samhället finns starka socialt konstruerade gruppindelningar där det för många i utanförskapsgrupperna kan upplevas ett värde i att andra från deras grupp visar att det är möjligt att ta sig till toppen, liksom det sänder en signal till övriga att det är acceptabelt och normalt att även personer från den gruppen kan ta sig dit. Samtidigt sker det på bekostnad av att man förstärker själva fundamentet för ett sådant gruppsamhälle, att man starkare förknippar sig själv och andra med sina grupper och reduceras i mötet med varandra till sina attribut - kvinna, man, invandrare, homosexuell osv. Ska vi en dag börja se varandra för de individer vi är, så är knappast identitetspolitik rätt väg att gå. Ja, det innebär i dag en olägenhet för de längre ner på den intersektionella stegen om vi ska vara "blinda" för dessa attribut, men i längden i fri konkurrens är det enda sättet att lösa orsaken till problemet (folks syn på vissa grupper som sämre) än symptomen (folks icke-val av dessa grupper till förtroendeposter).
Kör på Luleå, Sverige behöver mer skillnader mellan klubbarna!
*Förutsatt att inte stadgarna specifikt föreskriver att styrelsen har sådant mandat såklart. Jag kan inte hitta stadgarna på Luleås hemsida, kanske håller man de inte offentliga, men jag har svårt att tro att man skulle ha något sådant inskrivet som att sittande styrelsen självsvåldigt kan styra över t.ex. den könsmässiga sammansättningen vid val till kommande styrelser.
__________________
Senast redigerad av sm910dif 2015-06-01 kl. 19:02.
Senast redigerad av sm910dif 2015-06-01 kl. 19:02.
