Citat:
Ursprungligen postat av
outoftheblue
Ok, de verkar ha missat några ord vid avskriften. Men var det ens oskyddat utan Annas vetskap? Hon beskrev ju själv att hon försäkrat sig om att han använde kondom, antingen genom att titta efter eller att känna efter. Hon misstänkte alltså själv att det var oskyddat, kollade för säkerhets skull, enligt ett par motsägelsefulla berättelser, men verkade i efterhand inte ha brytt sig. Förrän Sofia kontaktade henne, då hon omedelbart förstod precis vad det rörde sig om.
Är det inte lite paranoidt av Anna att vara så absolut övertygad att han rev sönder kondomen snarare än att den sprack?
Det är omöjligt att begripa hur en idiot tänker utan att befinna sig på samma nivå. Däremot undrar jag fortfarande om det inte är rimligt att avlägsna Ny på grund av jäv, då det är uppenbart att hon bestämt sig om både motivet och skuldfrågan på förhand. Hon behandlar JA som om han redan vore förhörd och åtalad. Det är omöjligt för henne att vara objektiv om hon på förhand bestämt sig och då är hon per definition jävig.
Citat:
Ursprungligen postat av
outoftheblue
Det är även intressant att Marianne betonar att det är i Annas hem som älskogen äger rum. Den 13-14 augusti hade Anna lovat lägenheten åt JA, och det var hon som oplanerat kom hem en dag för tidigt.
Det hade helt klart varit en intressant vändning om JA hade gjort en motanmälan och snyftade fram att han inte alls ville knulla egentligen men att han kände sig
maktlös på grund av att hon kränkte
hans hemfrid och eventuellt kunde tänkas att vräka honom om han inte var henne till lags.
Han försäkrade sig upprepade gånger om att kondomen verkligen satt på plats. Han märkte dock att hon gjorde något konstigt med den
innan hon gav den till honom. Han misstänker nu i efterhand att hon kan ha gjort sönder själva toppen på den vid det tillfället. Eftersom hela situationen var avtändande hade han även svårt att få stånd med innebörd att skadan inte direkt förstorades och blev uppenbar. Nu i efterhand förefaller det för honom uppenbart att hon enbart lånade ut bostaden till honom i syfte att kränka hans sexuella integritet.
Det lär knappast hända men det hade som sagt varit intressant vändning och det är jävligt anmärkningsvärt att Ny kunnat utesluta liknande förklaringar innan han fått chansen att bli förhörd.
Från vissa Anonymare individer har vi ju även fått höra upprepade gånger att JA är paranoid. Som sådan är han i ett ännu mer utsatt läge när det plötsligt dyker upp en person i hans hem som inte borde vara där. Hon har alltså eventuellt utnyttjat hans sjukdom till att kränka hans sexuella integritet.