Citat:
Ursprungligen postat av
Kalle-Kotte
Tror inte att Sylvegård hamnar i Haparanda. Strömwall, Ekarv, Oskarsson och Jaros är nog de som ligger nära till.
Då har vi fjorton forwards och sju backar i laget. Förmodligen kommer man köra med sju backar och tretton forwards en normaluppställning.
Han fick ju bita i det sura äpplet genom några svängar uppåt förra säsongen, i ett på pappret betydligt svagare lag. Det han däremot hade talande för sig var ju ett gäng matcher med Abbottarna då han visade riktig toppklass.
Sen att du inte tror att han hamnar i Happis säger ju inget om att det inte skulle bli så. Kollar man på pappret så inser ju vem som helst att det är en betydande risk för att det blir så. Men han ska givetvis vara kvar enligt mig. Vi ska ju hugg och slå även i vinter.
Hoppas verkligen att Strömwall får några chanser framåt hösten. Blev ju inte många matcher här, men det lilla man såg i HV gav ju mersmak.
Eftersom du inte nämner Mastomäki antar jag att du räknar honom som AHCare hela säsongen eller?
Angående backarna har du nog helt rätt. Ska bli spännande att se hur Nagander kommer igång. Han var helt ok under serien. Sen var det som att efter det fega inhoppet av Widerström när han redan gått en runda tog knäcken på honom lite. Såg seg ut hela slutspelet.