Citat:
Ursprungligen postat av
LiberalDemokrati
Mårten Schultz skriver klokt om allemansrätten. Något som tyvärr ofta glöms bort i debatten. EU-migranterna har precis samma rättigheter som andra i det här landet!
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/al...na_4588044.svd
1. Mårten Schultz tallar rätt rejält på både historien och sanningen i sitt inlägg. Allemansrätten är ganska nytt tillägg till lagen, som inte har äldre motsvarigheter utan snarare handlade om att tillförsäkra folket vissa smärre rättigheter eftersom de nya fastighetsreglerna kunde medföra att tex. en eller några fastighetsägare kunde bli i besittning av den enda badstranden på 5mil eller liknande.
2. Vidare är det någon form av systematik i Mårten Schultz påhitt den sista tiden. Ena dagen är det sagor om allemansrätten och nästa dag är det sagor om nämndemän, politiker och att de juridiska ämbetena inte skulle vara politiskt tillsatta trots att alla känner till utnämningsmakten.
3. Däremot är det förstås sant att allemansrätten även gäller tiggare och utlänningar, däremot med ganska stora inskränkningar. TS skriver mer sanning än Mårten Schultz.
4. Kan det vara som så att Mårten Schultz egentligen propagerar för upphävandet av allemansrätten?