Jag förstår att man har en jury (och jag vill ha det) för att jämna ut det med allt grannröstande. Men det är helt sjukt att de kan välja vem som kommer 1, 2 och 3 när tittarna har sagt sitt, de försöker bara tjäna lite extra cash på programmet, det är värdelöst att rösta när juryn har sista ordet. Italien hade en bättre låt som slog Sverige med hästlängder, (det ser man även på rösterna), vi har alltid samma jävla skitmusik varje år Eric Saade, Danny eller Måns. Det måste vara surt för italienarna. Men det är inte konstigt att Sverige är framgångsrika i Eurovision, det är i grund och botten en HBTQ tävling och vi har hela paketet och lite till.
Det är fan inte synd om italienarna. Dom har ju givit oss 0 poäng varje år typ. Loreen var den enda som fick 0 a dom.
Vad är det ni hakar upp er på? Ska Tyskland som har 83 miljoner invånare ha åtta gånger fler röster än Sverige som "bara" har 9,7 miljoner invånare? Är det inte rättvist att varje deltagande land får ge lika många röster oavsett invånarantal?
Sveriges låt var klart bäst i detta mediokra startfält. Begriper öht inte hypen kring vare sig Rysslands eller Italiens bidrag. Helt värdelösa i jämförelse med Sveriges, något som också framgick vid röstningen.
?
Har du missat att Eurovision är en tävling för schlagerbögar?
Ett gratulationsknull med Christer Björkman och Conchita Wurst inne i greenroom var han väl värd igår.
Detta har du rätt i. Om han ändå knullade isländskan kan vi nog ta för givet att i alla fall Christer Björkman knullade Conchita Wurst efter segern. Måste vara en fin fjäder i hatten för en generaldirektör att sätta på fjolårets vinnare i Euroschlagern
Vad är det ni hakar upp er på? Ska Tyskland som har 83 miljoner invånare ha åtta gånger fler röster än Sverige som "bara" har 9,7 miljoner invånare? Är det inte rättvist att varje deltagande land får ge lika många röster oavsett invånarantal?
Sveriges låt var klart bäst i detta mediokra startfält. Begriper öht inte hypen kring vare sig Rysslands eller Italiens bidrag. Helt värdelösa i jämförelse med Sveriges, något som också framgick vid röstningen.
Det är bra med en jury också.. Annars skulle bara den "snyggaste" vinna. Inte alls låten som skulle avgöra. Talgbollen borde ha vunnit. Det bästa Serbien har tagit fram :P
Jag börjar också luta mig åt att en kombination mellan jury och tittarröster är bäst. Det säger jag inte bara för att Sverige vann tack vare det. Sverige var inte min favorit igår och någon annan hade gärna kunnat få vinna, även om jag varken var ett fan av italienarna eller ryssarna.
Vad vi alla kan vara överens om är nog att det finns problem med både jury och tittarröster. Juryn ska ju förhålla sig opartisk, men det går inte att undgå att anta att exempelvis Litauens jury negligerade Ryssland av politiska skäl. Samma sak med öststaterna förra året som inte gav poäng till Conchita, även om många tittare ringde och röstade på Österrie. Även samma sak med Armenien-Azerbajdzjan där inte bara tittarna verkar hata varandra, juryn resonerar likadant.
Har vi bara tittarröster blir det enormt jävla kompisröstande, dessutom som jag sa igår, så är det flera turkar/albaner etc som röstar på sitt hemland, även om de bor i typ Schweiz, Tyskland eller Italien.
Förresten, de senaste åren har väl inte Sverige skänkt sin 12:a till något grannland? Undantaget Danmark, men de vann ju också allting.